Žena, která v úterý v kalifornské centrále společnosti YouTube ve městě San Bruno postřelila tři lidi a následně podle všeho spáchala sebevraždu, se na internetový videokanál hněvala kvůli údajně malé sledovanosti svých videí. Informovala o tom americká média, podle nichž byla střelkyně v minulosti rovněž aktivistkou bojující za práva zvířat.

Střelkyně byla identifikována jako devětatřicetiletá Nasim Aghdamová, která se v minulosti kriticky vyjadřovala o největším světovém videoportálu, do jehož sídla se v úterý vypravila s pistolí v ruce.

"Na YouTube ani žádné další stránce pro sdílení videí neexistují spravedlivé možnosti růstu (sledovanosti), váš kanál poroste, jen když oni budou chtít!!!" napsala Aghdamová podle listu San Francisco Chronicle. "YouTube filtroval mé kanály, aby mi zabránil získat sledovanost," dodala.

O tom, že žena byla na YouTube rozhněvaná, řekl stanici CBS Los Angeles její otec Ismail Aghdam. Upřesnil, že se jí nelíbilo, že jí YouTube přestal platit za videa, která tam zveřejňovala.

Aghdamová na YouTube měla několik videokanálů, společnost je ještě v úterý odpojila. Média její videa hodnotí jako podivná, svérázná a s extravagantním aranžmá. Na záznamech hovořila o svých názorech na práva zvířat a o veganství, které propagovala. V poslední době se věnovala především kritice serveru.

Svou dceru Aghdam několik posledních dní pohřešoval a vzhledem k jejímu vzteku na videoportál se obával, že se něco mohlo stát, proto se obrátil na policii. Ta nakonec Aghdamovou v úterý ráno nalezla, jak nedaleko San Bruna spí v autě. Rodině pak policisté sdělili, aby na ženu dávala pozor.

Střelba způsobila v ústředí YouTube v San Brunu nedaleko San Franciska davovou paniku. Na místě zasahovaly desítky policejních vozů a policisté evakuovali stovky zaměstnanců. Zraněni byli tři lidé – jeden muž je v kritickém stavu, jedna žena má vážné poranění a další žena je mimo jakékoli ohrožení.

Americký prezident Donald Trump na Twitteru napsal, že byl o incidentu informován. Uvedl, že se za oběti modlí, a poděkoval také zasahujícím bezpečnostním jednotkám a záchranářům.

Vyšetřovatelé nyní zjišťují, zda byl hněv skutečně motivem útoku. Původně média uváděla, že žena postřelené znala, podle policie ale zatím není důkaz, že by si oběti vybírala cíleně. Také její rodina tvrdí, že v YouTube nikoho neznala.

Expertka věnující se střeleckým masakrům Jaclyn Schildkrautová stanici CBS News řekla, že je velmi neobvyklé, když je žena pachatelkou takovýchto útoků. Upřesnila, že ženy v letech 1966 až 2016 spáchaly čtyři procenta všech masových střeleckých útoků. Poznamenala také, že tento případ nemusí být hodnocen jako masová střelba, neboť podle definice má takový útok bez započítání pachatele nejméně čtyři postřelené.

V sídle Youtube, které spadá s Googlem do holdingu Alphabet, pracuje kolem 1700 zaměstnanců, napsala britská BBC.

san bruno