Jen jednou se v posledních dnech mohlo zdát, že se Rusko začalo zachraňovat z bahna svých lží a vytáček ohledně nasazení bojové látky novičok proti špionážnímu zběhu Sergeji Skripalovi, jenž už osmým rokem žil ve Velké Británii.
To když Gary Aitkenhead, šéf britské vládní obranné laboratoře DSTL, nešikovně prohlásil, že jeho úřad nemůže říct, jestli novičok opravdu pocházel z Ruska. Mnohá média, včetně některých českých zpravodajských serverů, to dala do titulku, byť to nebyla podstata Aitkenheadova vystoupení.
Jeho úřad nemá v popisu práce zjišťovat původ, nýbrž leda složení nějaké látky, jakož i podmínky její výroby. A v tomto ohledu už šéf laboratoře DSTL mluvil tak, že to Kremlu radost udělat nemohlo. Novičok je podle britského experta extrémně jedovatá chemická zbraň, jejíž výroba vyžaduje tuze sofistikované postupy, tedy takové, které nelze provádět někde na koleni, nýbrž leda ve státních zařízeních.
Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:
- Mobilní aplikaci HN
- Web bez reklam
- Odemykání obsahu pro přátele
- On-line archiv od roku 1995
- a mnoho dalšího...
Týden v komentářích HN
Máte zájem o informace v širších souvislostech?
Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.
Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.
Přihlásit se k odběru