"Nedodržování doporučení ČNB pro limity rizikových hypoték českými bankami může mít 'dalekosáhlé důsledky pro ekonomiku země,'" napsala ve své zprávě pro investory koncem minulého týdne agentura Moody‘s pro investory Takto silná slova jsme tu neměli už dlouhá léta.

Zpráva je ovšem nebezpečně zavádějící. Kdyby totiž opravdu hrozily ony „dalekosáhlé důsledky pro ekonomiku země“ jak o nich Moody‘s hovoří, tak už ČNB dávno měla nasadit regulatorní nástroje těžšího kalibru. Vyjádření Moody‘s vlastně říká, že to, že je centrální banka nenasadila, bylo nesprávným vyhodnocením situace. Takovou podpásovku si ale ČNB, která je jednou z nejlépe hodnocených centrálních bank - a to včetně makroobezřetnostní politiky – rozhodně nezasloužila. Přitom by bývalo postačilo, kdyby si v Moody´s pozorně prostudovali statistická data a k nim komentáře centrálních bankéřů.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Ratingová agentura nepřímo obvinila centrální banku, že špatně vyhodnotila situaci na hypotéčním trhu.
  • Kvůli tomu prý hrozí "dalekosáhlé důsledky pro ekonomiku země".
  • To je ale nebezpečně zavádějící tvrzení, které vyvolává další otazníky nad důvěryhodností některých ratingových agentur

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru