Každý z nás je od dětství zavalen příslovími, rčeními, úslovími a pořekadly nejrůznějšího druhu. Pro zopakování (sám si to pletu): přísloví vyjadřuje obecnou zkušenost či pravidlo – Kdo jinému jámu kopá... Rčení je mu formálně podobné, ale spíše moralizuje či baví – má obě ruce levé. Pořekadlo je také podobné, ale je zkratkovité – chyba lávky. Úsloví je to obecně cokoli z předchozího, nelze je definovat (proto bývá v testech).

Vynechal jsem záměrně pranostiku, protože to je pořekadlo o počasí, a bonmot – neboli dobrou poznámku. Bonmotem lze podstatě označit výše uvedené kategorie poznámek (až na pranostiku). Je kořením jazyka a jako u každého koření lze jídlo, mluvu, přebonmotit.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru