Po krachu jednání o vládní koalici mezi hnutím ANO a ČSSD doporučil prezident vítězi voleb jednat o vládě s KSČM a hnutím Tomia Okamury. Babiš se zatím jednoznačně nevyjádřil, zda a popřípadě za jakých podmínek by si dohodu s nimi dovedl představit. Opakovaně však dává najevo, že se mu do formálního spojení zejména s Okamurou nechce, pravděpodobně hlavně proto, že by ho to diskreditovalo v očích západních politiků. Proti dohodě s extremisty se ozývají i hlasy uvnitř ANO. Jak by se měl nyní Babiš zachovat? A jak se podle vás nakonec zachová?

Měl by se Babiš pokusit o sestavení vlády s podporou komunistů a SPD, jak mu radí prezident Zeman?

Zbyněk Vlk
Zbyněk Vlk
zakladatel žijícího skanzenu
Vládu by měl s některými demokratickými stranami sestavit někdo jiný z ANO, ale nestane se to. A podle míry ústupků vůči SPD a KSČM poznáme, jak moc Babiš jen touží po moci a nakolik v něm je aspoň něco státnického (v Zemanovi i podle této rady nic).
Luděk Niedermayer
Luděk Niedermayer
poslanec Evropského parlamentu
Ne, bylo by velmi špatné pro naši zemi. Rozumný a kompetentní politik by to neudělal. Věděl by, že in on by za to zaplatil velmi vysokou cenu. Andrej Babiš je toho bohužel asi schopen. Co bude dál, netuším...
Helena Illnerová
Helena Illnerová
biochemička
Andrej Babiš by měl za cenu vlastních ústupků, které dosud v podstatě nebyly, se snažit o podporu jiné strany. Podpora od SPD by ohrozila jak pověst vlády, tak i naší země. Nikdy nesmí být zpochybněno naše členství v EU a prozápadní orientace.
Markéta Hejkalová
Markéta Hejkalová
spisovatelka
Andrej Babiš by měl rezignovat na funkci premiéra (přinejmenším do vyřešení trestního stíhání), a ANO by mělo už konečně začít doopravdy jednat s demokratickými stranami o programu vlády.
Jan  Urban
Jan Urban
novinář
Neměl. Především ODS a Piráti by měli převzít svůj díl zodpovědnosti za stát a přestat vydírat. Nebyli zvoleni proto, aby blokovali výkon moci a diskuzi o řízení státu, ale aby se na nich podíleli. A soudit Babiše může soud, ne politici.
Jakub Horák
Jakub Horák
producent
Pokud pan prezident řekl, že se má pokračovat v jednání s hnutím Tomia Okamury, samozřejmě tím myslel ČSSD. Teď jde o to najít dostatečně nezávislou osobnost na vnitro - doufejme že to nebude Mirek Soukup.
Ivan Derer
Ivan Derer
bloger
Politici jako Babiš nebo Zeman většinou to co opravdu chtějí neříkají a čas pomalu plyne k předčasným volbám, ve kterých vše dopadne jako v těch posledních řádných a tak to bude plynout dál během toho nekonečného čekání na nového prezidenta.
Lenka Lindaurová
Lenka Lindaurová
nezávislá kritička a kurátorka vizuálního umění
Měl by odstoupit z funkce premiéra, ale neudělá to. Ani nejlepší profesionálové nedokáží odhadnout, co se tady ještě stane.
Radkin Honzák
Radkin Honzák
psychiatr
Co by měl, je jasné: jít od válu! Co udělá? Bude vládnout v demisi, kam až to půjde, pak třeba znovu začne laškovat s ČSSD.
Edvard Outrata
Edvard Outrata
státní úředník ve výslužbě
Babiš se bude pokoušet usmlouvat toleranci od Okamury, aniž by měl SPD ve vládě, aniž by měnil západní orientaci země a aniž by souhlasil s otevřeným referendem o EU a NATO. Nepodaří-li se to, bude současný stav prodlužovat. Ústupky SDP jsou nebezpečné.
Daniel Kvasnička
Daniel Kvasnička
farář
Neměl, měl by poděkovat za šanci vytvořit vládu a vrátit mandát prezidentovi. A prezident by v rámci druhého pokusu od jiného adepta ANO měl vyžadovat listinu podpisů v řádu dnů. Pro mne je to už téměř třetí pokus, ale budiž. Dal bych jim šanci.
Tomáš Prouza
Tomáš Prouza
bývalý státní tajemník pro evropské záležitosti a koordinátor digitální agendy ČR
Tato varianta je pro ČR velmi nebezpečná a Andrej Babiš to myslím ví také. Ale také ví, že hrozit touhle koalicí či předčasnými volbami je efektivní strategie, jak rozdělenou opozici tlačit do kouta a vynutit si ústupky, které potřebuje.
František Fuka
František Fuka
publicista
Babiš to všechno bude nadále co nejvíce protahovat, což je v tuto chvíli pro něj zdaleka nejlepší strategie.
Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru