Při návrhu státního rozpočtu hraje roli jedna důležitá neznámá: jak se bude v příštím roce vyvíjet ekonomika. Do rovnic tak vstupuje odhad růstu HDP, očekávané tempo zdražování, to, jak se domácnosti rozjedou v utrácení, a v neposlední řadě i odhad kondice našich obchodních partnerů, která přímo ovlivňuje export.

Rychlejší tempo ekonomického růstu je pro státní finance nedocenitelné: jsou s ním spojeny vyšší firemní zisky, a tedy vyšší přímé daně od podniků. Rozjetá ekonomika vede k ještě vyšší zaměstnanosti (a zkracuje i řadu těch, kdo čerpají dávky) a především k růstu platů, což je v rozpočtu hodně znát, přičemž daně fyzických osob jsou až na druhém místě. Tou pravou manou je v Česku enormně vysoké "pojistné".

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru