Hodnota nemovitostí rychle stoupá a kupovat byty za účelem pronájmu už se nevyplatí tak jako dříve. Alternativou pro ty, kteří chtějí investovat "do cihly", ale velká města jsou pro ně moc drahá, je pořízení bytu v univerzitním krajském městě. Ceny na tamním realitním trhu nejsou tak vysoké jako ve větších aglomeracích a významnou část poptávky vytvářejí studenti, kteří se nevešli na koleje nebo preferují "privát".

Vedle Brna, které se cenami nemovitostí blíží spíše Praze, se z pohledu počtu posluchačů vysoké školy na obyvatele jeví jako nejvíce "studentská" města Olomouc, Zlín, České Budějovice či Ústí nad Labem. Právě tato menší města mohu být pro nákup bytu atraktivní. Podle údajů ze serveru RealityMix by se roční výnos z investice do bytu ve všech těchto městech měl pohybovat lehce nad pěti procenty.

Na půli cesty mezi fakultou a centrem

Coby náhrada za koleje jsou však vhodné jen některé adresy. "Studentské byty se typicky nacházejí v blízkosti univerzit nebo v centru města. Byty na periferii nejsou studenty moc žádané, ztrácí čas dojížděním," popisuje Ondřej Dufek ze společnosti Flatio, která se soustřeďuje na zprostředkování střednědobých pronájmů.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se