Zatímco ještě před necelými dvěma lety bylo možné získat od banky stoprocentní hypotéku s výhodnou úrokovou sazbou a za ni si takřka bez vlastních úspor pořídit byt či dům, dnes je pro více lidí problém sehnat i cenově dostupný pronájem. Vlastní bydlení se v Česku stává stále hůře dostupným. Mohou za to rostoucí ceny nemovitostí, omezení hypoték ze strany České národní banky a hlavně nedostatečná nabídka na nemovitostním trhu. "Když porovnáme ceny nemovitostí s příjmy, pak jsou v Česku vůbec nejhůře dostupné byty v celé Evropě a nůžky se dál rozevírají," uvádí jednatel portálu Cenovamapa.org Milan Roček. Připomíná, že Česko se v Evropě řadí mezi země s nejprudším růstem cen nemovitostí.

Tento trend se začal odrážet už i na nájemním bydlení. To ke konci loňského roku meziročně podražilo v průměru o 14 procent. V Hradci Králové pronájmy během jednoho roku vzrostly dokonce téměř o třetinu. "Růst nájemného je tažen růstem cen na developerském trhu. Je to logické, protože když draze kupuji, musím také dráže pronajmout," vysvětluje analytik realitního týmu Deloittu Petr Hána.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.