Za rok a dva týdny které uběhly od okamžiku, kdy Česká národní banka ukončila umělé oslabování měny, jsme si zvykli na to, že koruna systematicky posiluje. Některé hranice odolávají déle - třeba kurz 26 Kč/euro představoval pověstnou psychologickou bariéru, kterou koruna atakovala celé loňské léto a prorazila ji až v říjnu, někdy po dvou krocích k silnějšímu kurzu následuje jeden opačný, najdou se období, kdy na měnové frontě zavládne klid, ale trend je neměnný. Korunu tlačí k silnějším hladinám poměrně výrazný úrokový rozdíl vůči eurozóně, rychlý ekonomický růst i očekávání, že konvergence, tedy dohánění, bude v Česku pokračovat.

Poprvé ale zazněly silnější hlasy tvrdící, že koruna je ve skutečnosti nadhodnocená. Názor přichází ze zahraničí, od renomované ekonomické agentury i od významné banky. Česká „analytická obec“ se však většinově shodne na tom, že koruna letos překoná hranici označenou číslovkou 25, což se jí naposledy podařilo před dlouhými dvěma tisíci dny (konec října 2012) a podívá se ještě k silnějším hodnotám. Proč se názory obou skupin liší a komu je rozumnější dopřát sluchu?

Analýza agentury Bloomberg v přehledu podhodnocených a nadhodnocených měn zařadila korunu k australskému a novozélandskému dolaru a švýcarskému franku, jež prý čeká pokles. První dvě zřejmě proto, že se vyhnuly nekonvenčním opatřením (typu QE), která kurz měn v důsledku snižují... Ještě podivnější vysvětlení ekonomové Bloombergu dávají v případě Česka. Zmiňují, že koruna po skončení intervencí zhodnocovala, současně ale do úvahy přidává počáteční nadhodnocení a docházejí k názoru, že koruna je o 11 procent výš, než by podle jejich modelů měla být.

Související

Experti HSBS zase kladou velkou váhu na vývoj v eurozóně a dovozují, že očekávané zpřísnění měnové politiky ECB (nejprve zrušení QE a následně i růst úroků) koruna odskáče, protože kapitál odteče. Nízká inflace nedovolí ČNB zvyšovat sazby a tak koruna nebude dostatečně atraktivní.

Jádro úvahy je logické. Politika ECB je jistě jedním z hlavních limitů pro ČNB a spekulativního kapitálu čekajícího na lepší uplatnění je tu kvůli (či vinou) intervencím až až. Ovšem vyvozovat ze zpřísnění politiky ECB, které je stále v mlze, hrozbu pro korunu, je hodně předčasné. Už proto, že současný úrokový diferenciál vůbec není malý a i přes opatrné řeči ČNB je pravděpodobné, že letos dokonce o 25 basických bodů vzroste.

Zatím jste si přečetli 70 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru