Čeští komunisté si volí nového šéfa. Funkci obhajuje Vojtěch Filip, který stranu vede již bezmála třináct let. Proti němu kandiduje jeho dlouhodobý oponent a dosavadní místopředseda Josef Skála, představitel konzervativního křídla českých komunistů. K dalším vážným uchazečům patří reprezentantka mladší tváře strany europoslankyně Kateřina Konečná.

Může víkendová volba předsedy nějak změnit KSČM?

Rut Bízková
Rut Bízková
řešitelka projektu Strategický rámec Svazu měst a obcí v oblasti smart city
Ve chvíli mé odpovědi je jasné, jak to dopadlo. Kateřina Konečná ve vedení je dobrá zpráva. Občas mě napadá, vůči komu by se někteří "nekomunisti" vymezovali, kdyby se komunisti jmenovali jinak. Vidím tolik komunistů duchem v jiných partajích....
Zbyněk Vlk
Zbyněk Vlk
zakladatel žijícího skanzenu
Kdo může být členem této strany? Když levicová témata lze prosazovat ve stranách jiných? Proto bych pozitivně vnímal, kdyby se stal předsedou s. Skála, aspoň by i navenek bylo jasno, jak je to uvnitř. Těsné vítězství Filipa znamená jen další matení.
Luděk Niedermayer
Luděk Niedermayer
poslanec Evropského parlamentu
Když sleduji chování "komunistické levice" tak vidím, v jakých "bažinách" naši komunisté uvázli. Myslím, že víkemd na tom může změnit jen málo. Navíc oběma směry...
Ivan Štampach
Ivan Štampach
religionista
Nemohu se zbavit dojmu, že pod novým předsedou komunisté přestanou být standardní stranou, tedy stranou pragmatickou a cynickou, a stane se sevřeným bojovým šikem.
Lenka Lindaurová
Lenka Lindaurová
nezávislá kritička a kurátorka vizuálního umění
Pro moji generaci je bez šance na změnu, ať už v jejím čele stojí kdokoli.
Jan  Urban
Jan Urban
novinář
Stejně jako se nedá k lepšímu změnit cholera, nedá se změnit totalitní seskupení. Položit takovou otázku v roce 2018 má stejnou váhu, jako kdyby se v roce 2083 někdo v Německu ptal na šanci změnit NSDAP. Slušná parta by se alespoň přejmenovala.
Ivan Derer
Ivan Derer
bloger
Ano, půjde o zásadní změnu. Něco jako když pošleme Krtečka do vesmíru v ruský namísto v čínský raketě.
Radkin Honzák
Radkin Honzák
psychiatr
Abych parafrázoval Kiplinga: Klid horské bystřiny, chlad poledního slunce a pravdomluvnost bandar-logu doplňuje jistě změnitelnost KSČ. Abych parafeázoval Dačického: Pařez zůstane pařezem, vůl zůstane volem a komunista zůstane čím byl, je a bude.
Iva Pekárková
Iva Pekárková
spisovatelka
Jsem v zásadě pacifista, nic podobného nedoporučuju, ale domnívám se, že by KSČM podstatně změnil jen menší bombový útok.
Dušan Tříska
Dušan Tříska
Národohospodářská fakulta VŠE
Bylo by prima, kdyby se předsedou stala paní Kateřina Konečná.
Markéta Hejkalová
Markéta Hejkalová
spisovatelka
Mladá europoslankyně by možná byla méně zabedněná než ostatní kandidáti - ale musím upřímně přiznat, že vývoj v KSČM nesleduji a začal by mě zajímat až ve chvíli, kdyby se strana rozpustila - nebo aspoň přejmenovala.
Jakub Horák
Jakub Horák
producent
Pro KSČ je to velká příležitost. Pokud bude zvolen Josef Skála, bude moci odhodit maskování levicové strany a ukázat se v plné své kráse proruské, šovinistické, zatuchlé národovecké partaje, dřímající duchem v devatenáctém století.
Daniel Kvasnička
Daniel Kvasnička
farář
Chtěl bych dát šanci na změnu vždycky a všem. To je moje řemeslo. Tady však vidím dlouhodobé upevňování pozice strany (a vlády). Takže změna může spíše zhoršit situaci, než zlepšit. Ani dámská verze by nebyla úlevou. Čekám opět Filipa.
František Fuka
František Fuka
publicista
Ne. Pokud se KSČM nějak zásadně změní, nebude za to moci nový předseda.
Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru