Řetězec Kaufland se snaží dohnat svou sesterskou síť Lidl, která v březnu výrazně zvedla mzdy svých zaměstnanců, a od 1. června zvedne mzdy svých pracovníků také on. Výdělky lidí zaměstnaných v Kauflandu na provozních pozicích se zvednou o 26 procent.

Člověk pracující na plný úvazek jako asistent prodeje si za červen bude nově odnášet 24 000 korun hrubého. Tato minimální nástupní mzda platí pro celou Českou republiku kromě Prahy, kde je pracovní trh v oblasti maloobchodu napjatější než v jiných regionech. V hlavním městě bude minimální výdělek na plný úvazek po zkušební době vyšší, a to 26 000 korun.

Zvýšení mezd se podle mluvčí Kauflandu Renaty Maierl týká i logistiky. Například mzda pracovníka, který vychystává zboží v logistickém centru, bude od 1. června minimálně 25 500 korun a postupně se dostane až na 30 500 korun.

To nový skladník v distribučním centru Albertu si přijde na 29 800 korun už od začátku plus roční bonus 10 000 korun. A po prvním roce práce dostane na účet už 31 tisíc korun. 

Kaufland je podle tržeb největším maloobchodním řetězcem s potravinami v Česku. Jeho výkonnost však pomalu klesá, ve finančním roce 2016/2017 jeho tržby poklesly o dvě procenta na 57 miliard korun a zisk se snížil o pět procent na 1,97 miliardy. Společnost vstoupila na český trh v roce 1998. Nyní provozuje 129 prodejen, dvě logistická centra a vlastní masozávod.

Kaufland reaguje na kroky Lidlu

Kaufland, který kvůli odlivu pracovníků čelí v posledních měsících kritice od zákazníků, středečním prohlášením reaguje na krok Lidlu. Ten v České republice zvýšil od března nástupní mzdu pokladních a prodavaček o pětinu na 28 000 korun, v Praze a okolí až na více než 29 000 korun. Společnost v únoru také oznámila, že do tří let chce přijmout 2000 lidí, neboť každoročně otevírá několik nových prodejen. Od března zvýšil mzdy i Penny Market. 

Po dvou letech nástupní mzda v Lidlu stoupne v celé České republice v průměru na 30 286 korun, respektive v Praze a okolí na 31 429 korun. Za poslední dva roky Lidl přijal celkově 2500 nových zaměstnanců.

Firma těží také z toho, že začala loni nabízet kratší pracovní úvazky 30 nebo 35 hodin týdně, ty nyní využívá většina zaměstnanců prodejen. Nabízet začala společnost i úvazky 25 hodin týdně. Kratší úvazky se podle ředitele setkaly s velkým ohlasem.

Diskonty Penny Market rovněž zvýšily od 1. března mzdy, pokladní, zaměstnanci centrály a další pracovníci si polepšili v průměru o sedm procent. Nástupní mzda na pozici pokladní-prodavač se na plný úvazek pohybuje mezi 18 000 korun a 21 000 korun podle regionu.

Albert za více než rok navýšil mzdy provozním zaměstnancům v prodejnách o 32,5 procenta. Naposledy v lednu o 19 procent. "Tyto kroky odráží situaci na trhu práce, nedostatek volných pracovních sil a tlak na růst mezd. Ten si vyžádá dodatečné investice do mzdových prostředků, které pro tento rok navyšujeme o více než půl miliardy korun," uvedl mluvčí Jiří Mareček.

Billa po lednovém navýšení mezd pracovníkům v logistice sáhla k další úpravě v březnu, kdy zrušila zaměstnancům v prodejnách variabilní složku a posílila tím jejich základní mzdu v průměru o tisíc korun. Lidem přilepšila už v lednu také na stravenkách, jejichž hodnotu zvedla z 60 na 80 korun, a všem zaměstnancům umožnila vybírat si 5 týdnů dovolené namísto zákonných čtyř. Globus a Tesco vylepšují svým zaměstnancům pracovní podmínky včetně mezd podle dřívějších vyjádření společností průběžně.
Související