Jen několik dní před tradičním májovým svátkem práce vyhlásila největší tuzemská odborová centrála na svém sedmém sjezdu priority pro následující čtyři roky. Mě osobně zaujaly hned dvě: boj za vyšší mzdy a za kratší pracovní dobu. Na sociálních sítích se tyto dvě priority představují pod heslem #KonecLevnéPráce a #KonecDlouhéPráce.

O konci levné práce se tu hovoří už několik let. A kampaň #KonecLevnéPráce byla už svým způsobem úspěšná a také dobře načasovaná. Odbory v čele s Josefem Středulou uměly totiž dobře a srozumitelně komunikovat se zaměstnanci o tom, co je tíží. To se bývalé vládnoucí koalici v čele se sociálními demokraty nedařilo, a proto šla možná tehdejší vláda odborům tolik na ruku. Díky tomu se Středulovi podařilo prosadit to, co asi žádnému jeho předchůdci nikdy předtím. Tím mám na mysli především opakované zvyšování minimální mzdy dvouciferným tempem a tlak na růst platů ve státní správě, které rozjely mzdovou inflaci v celé české ekonomice. Ale kritizovat za to odbory je stejné jako zlobit se na psa, že štěká. Odbory hájí zájmy zaměstnanců, ne zaměstnavatelů.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru