Ačkoliv stále není stoprocentně jisté, že se třetí největší ekonomika eurozóny dočká nové vlády, jisté naopak je, že dosavadní potíže nekončí. O tom před dvěma měsíci rozhodli voliči, kteří nejvíce hlasů nadělili dvěma stranám, jež se před volbami vzájemně ostře napadaly, ale naopak se shodují v kritice prakticky všeho, co se dá zahrnout pod pojem Brusel. To ovšem pro fungování vlády zdaleka nestačí, protože například krajně pravicová liga uspěla na bohatém severu slibem zavést jednotnou daň ve výši 15 procent, zatímco obyvatelé na chudém jihu se těší, jak Hnutí pěti hvězd všem nadělí jednotný zaručený minimální příjem.

Snižovat daně a zároveň zvyšovat výdaje by šlo ztuha, i kdyby Itálie neměla státní dluh na úrovni, která svého času poslala ke dnu Řecko, a pokud by se, jako všichni členové EU, nezavázala k rozpočtovému schodku na úrovni maximálně tří procent hrubého národního důchodu. Patovou situaci změnil až prezident Sergio Mattarella varováním, že vyšachuje politické předáky neschopné dohody a jmenuje kabinet expertů, kteří budou zemi řídit až do předčasných voleb. Zčistajasna tu byl slib, že je na dosah ruky dohoda o programu i ministerské sestavě, kterou by měl vést někdo neutrální.

V článku se dále dozvíte

  • Liga severu a Hnutí pěti hvězd sice míří ke společné vládě, shodnout se ale dokážou jen na jediném: kritice všeho, co přichází z Bruselu.
  • Teprve prezidentova hrozba, že jmenuje úřednickou vládu, je přiměla k hledání dohody.
  • Varování jim vysílají i finanční trhy.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.