Víkend přinesl jméno další vítězky panevropské hudební soutěže Eurovize. Jméno není tak podstatné jako propracovaný byznys, který tento stroj na kýčovitou zábavu pohání už 63 let. Oslava evropské jednoty před čtyřmi lety mezi účastníky přibrala Austrálii. A občas to v té jednotě pěkně drhne, když se ukáže, že písničky nejsou univerzální lék na politické spory.

Pořádající organizace, Evropská vysílací unie, je pravidelně terčem otázek, proč je v soutěži zrovna Austrálie, zatímco jiné státy v ní chybějí (na to se ptají hlavně diváci v Kosovu). Ženevské ústředí se s nimi vypořádalo byrokratickou kličkou. Aby se zpěváci z různých států mohli Eurovize účastnit, musí je tam poslat členská televize vysílací unie. Tou se stala i australská SBS, byť ne jako plnohodnotný, ale přidružený člen. Kosovo naopak členem není, tamní televize RTK na to nemá peníze.

V článku se dále dozvíte

  • Formálně vzato je panevropská hudební soutěž neziskový projekt, ale celý cirkus obnášející semifinálová a finálová kola protáčí velké sumy peněz.
  • Zdaleka přitom neplatí, že vítěz se stane hvězdou evropské kategorie.
  • Výsledky posledních let naznačují spíš to, že je krátkodobou celebritou ve své zemi, zatímco v jiných na něj ihned zapomenou.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.