Kdo byl u toho, když se v Iráku podařilo po úporných bojích porazit teroristickou organizaci Islámský stát, jež před čtyřmi lety zabírala takřka třetinu země, měl by mít slušnou šanci, že mu to voliči nezapomenou. Výsledky tamních voleb však potvrzují, že ani na Středním východě se na voličský vděk nelze spolehnout.

Až třetí místo Koalice pro vítězství vedené dosavadním premiérem, šíitou Hajdarem Abádím, považovaným za favorita, je mrzutou zprávou pro Washington i Teherán, jež se na jeho jméně před čtyřmi lety dokázaly potichu shodnout. Na první místo se překvapivě vyhoupla aliance vedená čtyřiačtyřicetiletým duchovním Muktadou Sadrem, rovněž šíitou, který po roce 2003 stanul v čele odporu proti americké okupaci Iráku a který letos přibral za spojence i komunisty. S volební kampaní postavenou na boji proti korupci a slibu investic do infrastruktury uspěl v řadě provincií a zvláště v hlavním městě, kde se rozděluje relativně nejvíce mandátů.

V článku se dále dozvíte

  • Iráčtí voliči buď zůstali doma, nebo dali hlas protestním stranám.
  • Vítězství si odnesl šiítský duchovní, který stál v čele odporu proti přítomnosti Američanů v zemi.
  • A na rozdíl od většiny ostatních šiítů odmítá vliv silného íránského souseda.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.