Svoji první nadaci na pomoc rozvoji maďarské společnosti založil v rodné zemi americký miliardář George Soros v roce 1984. Dnes, po několika letech drsného vládního tlaku a změn zákonů, které neustále zpřísňují a znesnadňují fungování nevládních organizací financovaných ze zahraničí, jeho nadace Open Society Foundations oznámila, že přesouvá svoji centrálu do Berlína.

Určitou nadějí, že se tak nestane, bylo, kdyby parlament vzešlý z dubnových voleb neschválil balík nových zákonů nazvaný "Stop Soros", který má mimo jiné dost drasticky zdanit příspěvky nevládních organizací poslané ze zahraničí. Ale všechny náznaky směřují k tomu, že parlament – tedy vládní strana Fidesz premiéra Viktora Orbána, která má ústavní většinu – pro mnohé nevládní organizace vlastně likvidační zákon přijme.

V článku se dále dozvíte

  • Centrála nadace Open Society Foundations se přesune do Berlína.
  • Maďarská vláda připravuje balík tvrdých zákonů proti nevládním organizacím financovaným ze zahraničí.
  • Je to silný signál, že střední Evropa se po dekádách otevřenosti vrací ke starým zvykům uzavírat své společnosti a potlačovat jiné názory.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.