Tragické události, k nimž v pondělí došlo v Izraelem okupovaném Pásmu Gazy, znovu vyvolaly ostrou polemiku o tom, zda izraelská armáda proti demonstrantům nasadila přiměřenou sílu, či nikoliv. Tel Aviv, Washington a Izraeli nakloněné sdělovací prostředky tradičně postup izraelských bezpečnostních složek hájí a svalují vinu za krveprolití na hnutí Hamás. Nicméně poznatky reportérů liberálních periodik a lidskoprávních organizací, jakož i stanoviska mnoha mezinárodních institucí dokazují, že opak je pravdou.

V pondělí v Gaze vyvrcholila série demonstrací s názvem Velký pochod za návrat, jehož cílem je upozornit na dosud neřešený problém palestinských uprchlíků, jichž jen v samotném pásmu žije zhruba 70 procent. Izraelská armáda během jediného dne usmrtila 58 demonstrantů, včetně několika dětí, zdravotníka a vozíčkáře, a ostrou střelbou zranila dalších 1300 osob.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru