Vypadalo to jako zčistajasna, když americký prezident odvolal plánované setkání v Singapuru, které mělo přinést zásadní průlom do více než půl století trvající korejské krize. Desetiletí vyostřených vztahů však nezmizí během několika týdnů, a už jen proto se zdál optimismus předcházející očekávaný červnový americko-severokorejský summit přece jen přehnaný. Důvody byly dva. Jeden se týkal podstaty věci a druhý, možná náhodný, vyplýval ze vzájemného nepochopení.

Oběma vůdcům, Donaldu Trumpovi i Kim Čong-unovi, by sice prospělo dosáhnout viditelného diplomatického úspěchu, který by každému z nich dodal doma i na mezinárodní scéně prestiž. Byl tu ale zároveň zásadní rozdíl v tom, co si každá z obou stran představovala pod pojmem denuklearizace Severní Koreje. Washington – a nutno ihned dodat, že nejen on, ale i do značné míry Peking nebo Moskva – tím mínil co nejdříve úplné, ověřitelné a nezvratné odstranění jaderného vojenského programu Severní Koreje. Ta si však představovala, přinejmenším v první fázi pouze jeho zastavení, jak to předvedla okázalým zničením již beztak poškozené pokusné atomové střelnice, které nijak nedokazovalo, že se denuklearizace bude týkat již vyrobených jaderných bomb. V očích stalinistického a vysoce paranoidního režimu představují pojistku vlastního přežití.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Vracíme se do nedávno minulé doby, kdy si Severní Korea a USA vyhrožovaly jadernou válkou?

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru