Čtvrtina maturantů letos propadá z matematiky, tedy čtvrtina z těch, co ji jako maturitní předmět mají. To je takový drobný deficit v interpretaci a velký rozdíl ve výsledku. Zamlčíme-li druhou půlku věty, můžeme dělat úplně jiné závěry. Dřív se tomu říkalo manipulace. Pokud jde o ty maturity, čtvrtina z té čtvrtiny neúspěšných má čtyřku a pětku a kritikové maturity z matematiky poukazují na špatný stav výuky a znalostí tohoto předmětu.

Nemusí mít přece každý maturitu! Z této obecné, leč nic neříkající pravdy ovšem nikterak neplyne, kdo by maturitu mít měl a kdo ne. Takže jsme zase na začátku, protože co odborník, to názor. Co to je vlastně maturita? Jedna z rozšířených definic praví, že „je to zkouška zakončující úplné středoškolské vzdělání“. Takže jsme místo jedné otázky získali další – co to je úplné. Maturity jsou obecně špatně postavené, protože je chceme skoro i po městských strážnících, četl jsem někde. Tím se z problému „maturita proč“ dostáváme do problému „maturita proč ne“.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru