Euro v úterý na devizových trzích zrychluje propad, podle společnosti Thomson Reuters by mohlo zaznamenat největší měsíční pokles za více než tři roky. Je nejníže od července 2017, dolar se vůči němu vyšplhal na své desetiměsíční maximum.

Společná evropská měna se ocitla pod silným tlakem výprodeje italských dluhopisů. Například obligace se splatností dva roky zaznamenaly kvůli cenovému propadu nejvýraznější skok ve výnosech za více než 25 let a mají aktuálně výnos přes dvě procenta.

Vůči americkému dolaru euro kolem 18.00 SELČ ztrácelo zhruba 0,65 procenta na 1,1550 USD. K japonskému jenu euro odepisovalo 1,4 procenta na 125,39 JPY, vůči britské libře jednotná evropská měna klesala o 0,2 procenta na 0,8714 GBP.

Trh je znepokojen vyhlídkami na nové parlamentní volby v Itálii, které řada investorů vnímá jako referendum o postavení Itálie v Evropské unii a jejím členství v eurozóně. Obchodníci se obávají, že nové volby ještě více upevní pozici euroskeptických stran. Někteří analytici nynější situaci přirovnávají k vrcholu evropské dluhové krize z let 2011 až 2012.

Rozdíl mezi výnosy desetiletých dluhopisů italské a německé vlády se rozšířil o dalších 84 bazických bodů na 314 bodů, uvedla agentura Reuters. Výnos dvouletých italských dluhopisů vzrostl o více než procentní bod na 2,28 procenta.

Italská krize stáhla prudce dolů i americké akcie

V souvislosti se situací v Itálii oslabily i akcie ve Spojených státech. Výrazný pokles zaznamenaly především bankovní tituly, protože investoři s ohledem na prohlubující se politickou krizi v Itálii, která by mohla ohrozit projekt eura, obrátili svou pozornost k bezpečným aktivům. Jedním takovým je i japonský jen, vůči němuž v úterý na své pětitýdenní minimum klesl americký dolar.

Index Dow Jones a širší index Standard & Poor's 500 zaznamenaly v závěru obchodování největší jednodenní propad od 24. dubna. Dow Jonesův index oslabil o 391,64 bodu, tedy o 1,58 procenta, na 24 361,45 bodu. Širší index Standard & Poor's 500 se snížil o 31,47 bodu, čili 1,16 procenta, na 2689,86 bodu. Index technologického trhu Nasdaq klesl o 37,26 bodu, neboli 0,5 procenta, na 7396,59 bodu.

Kromě akcií bank, které za sebou mají nejhorší den za více než dva měsíce, ztrácely i energetické společnosti, jako jsou Exxon Mobil, Chevron a Halliburton. Dolů je tlačí obavy, že Saúdská Arábie a Rusko by mohly navýšit těžbu ropy. Ministři obou zemí podle zdrojů agentury Reuters prý již vedou příslušná jednání, údajně by mohlo jít až o jeden milion barelů denně.

Dolar v úterý večer sice oslabil vůči japonskému jenu, ale jeho index, který měří výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, kolem 22.00 SELČ přidával zhruba 0,7 procenta na 94,84 bodu. Obě měny kvůli italské krizi těží ze svého statusu bezpečných investic. Euro na dolar ve stejnou dobu ztrácelo asi 0,75 procenta na 1,1537 USD. Během dnešního obchodování zaznamenala jednotná evropská měna největší měsíční pokles za více než tři roky.