Emise CO2, které dříve kdokoliv zdarma vypouštěl v libovolném množství, mají od roku 2005 svoji cenu. Všichni velcí emitenti si na každou tunu CO2 musí opatřit povolenku. Její cena se stanovuje tržním mechanismem. Nabídka je daná dlouhodobým rozhodnutím Evropské unie a pozvolna se snižuje. Poptávka se pak přizpůsobuje a podle toho se na trhu odvíjí i cena.

V současné době se ceny povolenek na vypouštění CO2 pohybují kolem 15 eur za tunu. Jde o maxima za posledních sedm let. Mezitím ceny klesly až na úroveň čtyř eur za tunu, protože dekarbonizační cíle pro nejbližší roky jsou splněny. V Evropské unii se v posledních měsících konečně podařilo domluvit na dlouhodobých cílech a hlavně na reformě povolenkového systému.

Nově zavedená "tržní stabilizační rezerva" sníží množství povolenek, které bude Evropská komise od roku 2019 dávat na trh. Bude jich tak přicházet méně, než je roční produkce CO2. Spotřebovávat se proto začnou zásoby povolenek z minulých let. Ty jsou ve vlastnictví široké škály firem od menších emitentů CO2 přes bohatě zásobené cementárenské firmy až po ryzí spekulanty – a je velkou neznámou, za jakou cenu je budou ochotni prodat.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 40 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru