Konečně. Ředitel Cermatu Jiří Zíka minulý týden skončil, mnozí si oddechli. Dá se předpokládat, že předčasně, protože dvě chyby za rok se na úrovni školství opravdu příliš neprojeví. Navíc chyby v hodnocení maturitních testů – copak lze dobře hodnotit něco, co je podstatou špatné? Systém hodnocení je logicky stejně špatný, pokud jde o chyby v něm a hlavně v tom, co a jak se učí, protože právě obsah (a způsob) výuky je v testech nepřímo obsažen.

Už roky testujeme znalosti žáků na jevech, které jsou periferní, nepodstatné až zbytečné co do jejich ovládání. V češtině jde například o znalosti poznat v textu pleonasmus, hyperbolu, zeugmu atd. (a nic na tom nemění fakt, že tyto termíny jsou v zadání vysvětleny). To přece nepotřebuje kromě budoucího lingvisty (a křížovkáře) znát aktivně nikdo, dokonce ani spisovatel ne! Tedy člověk, pro nějž je jazyk takříkajíc výrobním nástrojem. Podobně nesmyslné jsou – z hlediska prosazovaného způsobu výuky, tedy nememorování, ale pochopení – úlohy typu "kolik hlásek má kořen slova X". To je spíše úloha z matematiky. Ani "X se má k Y jako A k... ?" nepatří do testů znalostí, protože jde o logiku a cit a příliš často je výsledek nejednoznačný.

Krk bývalému řediteli Zíkovi zlomila růže, ta "jež jinak zvána, voněla by stejně", jak píše Shakespeare . Nesdílím pohoršení veřejnosti a médií, že ani několik interních komisí Cermatu si chyby nevšimlo. Jsem spíše pohoršený, že se taková úloha vůbec objevila. K již uvedeným výtkám přidávám výraz "ustálené spojení" při výběru varianty. Ustálené spojení je přece něco, co je běžnější než jiné – například je výrazně častější.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru