Policejní odbory chtějí další benefity pro policisty. Vadí jim, že strážci zákona nemají na rozdíl od hasičů stravenky. I to je podle odborářů jeden z důvodů, proč je pro policii stále těžší nabírat nové lidi. Stravenky sice v některých krajích pobírají, praxe ale není u policie sjednocená. Ministerstvo vnitra o jejich zavedení pro všechny policisty vážně uvažuje.

"V současné době již Policie ČR neposkytuje takřka žádné benefity. Vidíme tedy šanci v prosazení stravného pro policisty. Příspěvek na stravu je v dnešní době běžným standardem u mnoha firem," argumentuje předseda policejních odborů z Unie bezpečnostních složek Zdeněk Drexler.

To, že někde stravenky kvůli rozhodnutí krajského šéfa policisté pobírají, může být podle odboráře Drexlera problém. "Zákon nepřipouští nerovný přístup k příslušníkům, proto chceme přesvědčit ministra vnitra, aby došlo k zavedení plošného příspěvku na stravu," míní.

Podle ministerstva vnitra je nutné situaci začít řešit. "Koncem dubna se ministr vnitra setkal se zástupci odborů. Mezi tématy bylo i stravování od zaměstnavatele u Policie ČR," řekla mluvčí ministerstva vnitra Alžběta Cimová.

K problematice minulý měsíc interpeloval ministra poslanec Zdeněk Ondráček (KSČM). "Opětovné příspěvky na stravu plánuje ministerstvo vnitra jak pro policisty, tak občanské zaměstnance," stojí v odpovědi s tím, že příspěvek by měl být 20 korun.

Podle dostupných dat sloužilo k 1. lednu v Česku 40 152 policistů. To je zhruba o dva tisíce lidí méně, než je tabulkový počet míst. S náborem jsou problémy nejen kvůli nízké nezaměstnanosti, policii konkuruje i armáda. Ta nabízí plat vyšší i o 10 tisíc korun.