Evropa musí zakročit proti násilí vůči ženám a domácímu násilí vůbec, začali se postupně na přelomu tisíciletí shodovat zástupci zemí napříč starým kontinentem. Z toho vzešla mezinárodní smlouva nesoucí název Úmluva Rady Evropy o prevenci a potírání násilí vůči ženám a domácího násilí. Zkráceně se jí říká Istanbulská úmluva, neboť byla přijata Výborem ministrů RE (sdružuje 47 evropských států) na zasedání v Istanbulu, a to v roce 2011. V platnost vstoupila po ratifikaci prvními deseti státy v srpnu 2014. V Česku ovšem na svoji ratifikaci stále čeká.

Jakkoli je primárně zaměřena na násilí páchané na ženách a cílem je jeho nulová tolerance, má chránit před jakýmikoli formami násilí i muže, děti a seniory, bez rozdílu věku, náboženství či rasy, barvy pleti, politického či jiného přesvědčení, národnostního či sociálního původu, anebo lidi jiné genderové identity.

To znamená, že úmluva rovněž vnímá jako důležité chránit lidi, kteří mají genderovou identitu odlišnou od svého pohlaví (např. transsexuály). Zde je ale nutné připomenout, že v žádném jiném kontextu tento pojem úmluva neuvádí ani "nezavádí", jak argumentují její odpůrci.

Statistiky ukazují nepříjemnou pravdu − 95 procent všech násilných činů odehrávajících se v domácím prostředí je pácháno muži na ženách, padesát žen týdně je v Evropě zavražděno současným či bývalým partnerem, 43 procent žen v zemích Evropské unie od svých 15 let zažívá od partnerů psychické týrání.

Istanbulská úmluva jednoznačně pojmenovává takové činy jako kriminální, zejména fyzické a psychické týrání, nebezpečné pronásledování (stalking), sexuální násilí včetně znásilnění, ale i sexuální obtěžování, vynucený sňatek, mrzačení genitálu, vynucený potrat či vynucenou sterilizaci.

Tím dává jednoznačně najevo, že násilí vůči ženám (ale i vůči jakýmkoli obětem) a domácí násilí nejsou soukromou záležitostí, ale stát se jasně staví za důsledné potírání takových činů a disponuje k tomu relevantními nástroji. A to nejen právními.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru