Summit sedmi vyspělých zemí, které mají rozhodující vliv na světovou politiku a ekonomiku (skupiny G7), bude napínavý. Dokonce může skončit naprostým nezdarem, neboť jeho klíčovým tématem je hrozící obchodní válka. Prezidenta USA Donalda Trumpa, který ji fakticky podnítil vyhlášením dovozních cel (zatím jen na ocel a hliník), kvůli tomu spojenci tvrdě kritizují. Schůzka začíná v kanadském městě La Malbaie v pátek a je dvoudenní.

Do Kanady přiletěl už ve středu francouzský prezident Emmanuel Macron, aby se s hostitelem summitu, kanadským premiérem Justinem Trudeauem, poradil o společném postupu proti Trumpovi. Macron mu v nedávném telefonickém rozhovoru bez obalu řekl, že jeho cla, pětadvacetiprocentní na dovoz evropské oceli a desetiprocentní na hliník, jsou "nezákonná".

Tandem Trudeau−Macron se v pátek sejde k jednání s americkým prezidentem. Je to vůbec první cesta Donalda Trumpa do sousední Kanady, do které Spojené státy vyvážejí přibližně stejně zboží jako do osmadvaceti zemí Evropské unie. Loni to bylo za 282 miliard dolarů, americký dovoz z Kanady pak přesáhl 299 miliard dolarů.

"Očekávám, že budeme upřímně hovořit jak o rozdílných názorech na obchod, tak o klimatu nebo o jaderné dohodě s Íránem, od níž USA odstoupily," prohlásil francouzský prezident Macron. Podle spolkové kancléřky Angely Merkelové není jisté, že se sedmička shodne na společném prohlášení. To už se málem stalo na loňském summitu v sicilské Taormině, jehož se za USA poprvé zúčastnil Donald Trump.

"Hlavní výzvou nynějšího summitu bude udržení integrity samotné G7," uvedl profesor Roland Paris z Ottawské univerzity, který se zabývá mezinárodními vztahy. Tvrdí, že "existuje skutečné riziko", že ve skupině G7 propukne otevřená roztržka.

Bílý dům dal před summitem najevo svoji neochotu ke kompromisům. Šéf prezidentových hospodářských poradců Larry Kudlow dokonce označil celní politiku USA za "nejdůležitější reformní proces v novodobých dějinách světového obchodu". "Světový obchodní systém se fakticky rozpadl," prohlásil Kudlow, který vinu připisuje zemím "nedodržujícím férová pravidla" světového obchodu.

Obchod USA s klíčovými partnery

Spojené státy rovněž deklarovaly, že cílem jejich obchodní politiky je dosáhnout toho, aby ostatní země zmírnily své dovozní bariéry, což by americkým firmám umožnilo více vyvážet a tím snížit obrovský schodek USA ve výměně zboží se zahraničím. Ten se loni dále prohloubil na 808 miliard dolarů.

Skupina G7 se schází krátce před úterním historickým setkáním prezidenta Donalda Trumpa se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem. Postoj k této izolované zemi, která ohrožuje svět jadernými zbraněmi, je zřejmě jediné téma v La Malbaie, kde partneři Trumpa podpoří.

Během summitu G7, který přijde asi na 450 milionů amerických dolarů, se očekávají protesty různých antiglobalistických skupin. Kanadská vláda proto povolala na 10 tisíc policistů a vojáků. V paměti jsou ještě nepokoje během summitu skupiny G20 v Torontu v roce 2010, kdy byly zatčeny stovky demonstrantů.

Obchod USA s klíčovými partnery