Bije to do očí. ODS na jednu stranu říká, že nepůjde do vlády s Andrejem Babišem, protože je trestně stíhaný. A na druhou stranu nabízí voličům jako kandidáta na pražského primátora Bohuslava Svobodu, který je rovnou nepravomocně odsouzený. Dokonalejší ukázku dvojího metru v politice asi nenajdeme.

Korektně přiznejme, že mezi případy obou politiků jisté rozdíly − procesní i věcné − nalézt lze. Bohuslav Svoboda, který je zároveň poslancem, má imunitu. Sněmovna ho k pokračování trestního řízení nevydala, takže odvolací soud může proběhnout až poté, co mu skončí mandát. Babiše sněmovna naproti tomu vydala, takže stíhání probíhá. Bod pro Svobodu.

Věcně vzato je pak Svoboda souzený kvůli politickému rozhodnutí − nijak se skrze něj neobohatil, snažil se jen minimalizovat škody vzniklé kauzou Opencard za minulého vedení města. Babiš je naproti tomu stíhán v případu, který nemá s politikou nic společného − je obviněn z podvodu, z vysávání evropských dotací, přičemž šlo o miliony pro jeho rodinné hnízdo. Další bodík pro primátorského kandidáta ODS.

Jenže přes věcné a procesní rozdíly, které mohou pro někoho znamenat, že na Svobodu lze pohlížet benevolentněji než na Babiše, je základ neoddiskutovatelný: trestní řízení je v obou případech realitou.

A zatímco jednou ho ODS označuje za nepřekonatelný problém, podruhé jí na něm nesejde. Obviněný premiér z jiné strany vládnout nemá, odsouzený primátor z jejich partaje klidně vládnout může. Oportunismus jak vyšitý.

V článku se dále dozvíte

  • Stala se opravdu ODS zásadovou stranou, kterou duch minulých let, kdy se plamenně řečnilo o principech, ale ve skutečnosti šlo o úplně jiné věci, zcela opustil?

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.