K dnešnímu tématu jsem se dopracovával postupně, oklikami, jak jsem narážel na různé případy, kdy se ve veřejném prostoru objevili lidé a uskupení, a začali prosazovat své ideály, myšlenky, postupy. Vesměs to byly ušlechtilé aktivity, ale míra jejich rozsahu byla s ohledem na původ a prosazování přinejmenším podezřelá.

Existují občanské aktivity, které sice co do obsahu činnosti jsou harmonické, jenže míra jejich působení je zcela mizivá. To však nebrání medializaci, z níž ovšem získá člověk úplně jiný dojem. Například Česká středoškolská unie, známá svým odmítáním dabingu či jízdného zdarma (to je v podstatě vše) ve skutečnosti zastupuje jen zlomek středoškoláků. Členská základna je dnes 80 škol a 846 studentů; středních škol je však 1790 a studentů 395 tisíc. Když s přimhouřením všech očí přijmu argument, že těch 80 škol zahrnuje 30 tisíc studentů (zahrnuje uvádím záměrně, s interpretací "zastupuje" nelze souhlasit), jsme pořád na počtech, které o reprezentování středoškoláků touto Unii nesvědčí ani náhodou.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru