Před dvěma lety se těsná většina britských voličů v referendu vyslovila pro neobvyklý krok: rozhodli o odchodu své země z Evropské unie, aniž by bylo jasně popsáno, co to znamená a co má po něm následovat, a svým rozhodnutím fakticky vyřadili ze hry tradičně respektovaný parlament. Dneškem počínaje se může mnohé vyjasnit.

Dolní sněmovna začíná projednávat patnáct různých dodatků, které letos schválila Sněmovna lordů a kterými chce vymezit vládě limity v jednání s Evropskou unií. Nynější hlasování popsala internetová stránka Political Betting jako nejdůležitější od debaty po selhání britské podpory Norsku v květnu 1940, kdy se zrodil válečný kabinet v čele s Winstonem Churchillem.

Tak dramatické události, jako byl pád vlády Nevilla Chamberlaina, to asi letos nebudou, faktem však je, že do klíčového jednání jde premiérka Theresa Mayová v době, kdy úzkou vládní většinu ohrožují toryové prosazující absolutní odpojení i stoupenci měkké podoby brexitu usilující udržet alespoň celní unii. Minulou středu při interpelacích byla na brexitářích i jejich oponentech vidět společná nespokojenost se slabou premiérkou. Ještě minulý týden, kdy se chystala zveřejnit, jak její kabinet hodlá postupovat v otázce hranice mezi Severním Irskem a Irskem, se šířily zvěsti, že klíčový státní tajemník pro brexit David Davis hrozí demisí.

V článku se dále dozvíte

  • V čem je pozice Theresy Mayové slabá?
  • A jaké trumfy má naopak v ruce?

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.