Nová regulace hypoték říká, že hypoteční půjčka nesmí být větší než devítinásobek ročního příjmu dlužníka a měsíční splátky by neměly překročit 45 procent jeho čistého příjmu. Mají české banky a žadatelé o hypoteční půjčky tento krok vítat, nebo ne?

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok k novému opatření poznamenává, že na horší časy je zapotřebí se připravovat v časech dobrých. A také, že nikdy nevíte, co se stane s úrokovými sazbami nebo s vaším příjmem. S obojím je zapotřebí souhlasit. ČNB kromě toho uvádí, že je třeba bojovat s cenovou bublinou na trhu nemovitostí, kde podle jejího názoru jsou ceny nadhodnoceny zhruba o 15 %.

Podle mého názoru, jakkoliv jsou kroky ČNB pochopitelné a logické, přišly příliš brzy a ČNB mohla s jejich zavedením počkat, popřípadě zvážit, jestli je zavádět vůbec. Proč?

Domnívám se, že pokud cenová bublina existuje, týká se nejvíce Prahy, přičemž opatření je samozřejmě platné pro celou Českou republiku. K tomu je ještě dobré dodat, že růst cen nemovitostí se v letošním roce zpomaluje a jsou náznaky toho, že to takto bude pokračovat po celý rok 2018.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru