Novinkou v žebříčku příčin, které prý brání lepším výsledkům školáků, jsou neohlášené písemky, které dětem přímo ubližují, jak před časem oznamoval palcový nadpis na titulní straně jednoho listu. Experti přes vzdělání neplánované testy kritizují, protože školáci jsou jimi stresováni, a jak známo, stresu už dnes děti mají víc než dost. Přepadovky prý budí dokonce strach a lidi přepadává jenom úchyl – citoval Tomáš Feřtek ze vzdělávací společnosti EDUin nejmenovaného pedagogického mentora.

Netuším, co je na neohlášené písemce či testu závadného. Je naprosto samozřejmé, že když někoho vzdělávám, je ověřování či zpětná vazba navýsost důležitá – ani ne tak pro žáky, jako pro mne. Dělat z této logické praxe závěr, že děti přece „nemají kapacitu, aby se připravovaly každý den na každý vyučovací předmět“, jen ilustruje nepochopení neohlášeného testu pedagogy! To bychom zřejmě měli rozepsat po dnech, kdy jaký (neohlášený) test bude.

Směšují se zde dvě různé věci: schopnost učitelů učit a schopnost děti se naučit. Mezi těmito slovesy a jimi vyjádřenými schopnostmi je zásadní rozdíl. Kdo umí učit, může si "úchylné" přepadávání dovolit. Už proto, že používá jen takové testy, jimiž zjišťuje průběžný stav znalostí. Neohlášené hodinové akce nejsou na místě – budou stresovat ty, kdo učivo dobře neovládají. Pět minus neznalosti se rozhodně dá snést bez újmy na psýše, hodina je nesnesitelná. Známky z těchto pěti- či desetiminutovek jsou (mají být) přirozeně hodnoceny s menší vahou.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru