Poté, co evropský úřad pro boj proti podvodům OLAF ukončil vyšetřování kauzy Čapí hnízdo, ho premiér Andrej Babiš (ANO) obvinil, že není nezávislý. A oznámil, že firma Agrofert, kterou Babiš jakožto vlastník převedl do svěřenského fondu, si bude na postup OLAF stěžovat u evropské ombudsmanky i u evropských soudů.

První část tohoto postupu ale nevyšla. Jak zjistily HN, evropská ombudsmanka Emily O'Reillyová se stížností Agrofertu vůbec nezabývala. "Informovaly jsme stěžovatele, že jeho stížnost nemůžeme prověřit," sdělila HN mluvčí ombudsmanky Honor Mahonyová. Důvodem je skutečnost, že Agrofert zároveň podal stížnost také k Soudnímu dvoru EU, který ji momentálně řeší.

Zveřejňujeme kompletní znění závěrečné zprávy OLAF o vyšetřování dotace na Farmu Čapí hnízdo

Jak stížnost k ombudsmance, tak podnět k Soudnímu dvoru EU jsou založeny na tom, že OLAF podle Agrofertu nedodržel všechny procesní postupy, například že nevzal dostatečně v úvahu všechna data a stanoviska předložená osobami a firmami, které vyšetřoval. Agrofert tak tvrdí, že výsledky vyšetřování OLAF nelze brát v potaz.

OLAF došel ke stejnému závěru jako čeští vyšetřovatelé, tedy že v kauze 50milionové dotace pro Farmu Čapí Hnízdo, patřící do skupiny Agrofert, byl nejspíš spáchán dotační podvod. České úřady zprávu OLAF odmítly zveřejnit. Dokument ale v lednu získaly HN a v českém překladu ho celý zveřejnily na své internetové stránce.

Babiš kauzu, v níž ho česká policie obvinila z podvodu a z poškozování finančních zájmů EU, považuje za "vylhanou" a "politickou". Tvrdí, že OLAF je zpolitizovaný úřad a není nezávislý. To nedávno ostře odmítl úřadující generální ředitel OLAF Nicholas Illett. "Zásadně trvám na tom, aby naše nezávislost nebyla zpochybňována. Nebyli jsme vystaveni vnějšímu vlivu v tomto vyšetřování, ani v žádném jiném," prohlásil Illlett. Dotčené osoby i firmy mají podle něj plné právo obrátit se na soud. "Uvidíme, jak soud rozhodne," dodal Illett.

Firmě Imoba, která patří Agrofertu a Čapí Hnízdo provozuje, vyprší v pátek 29. června lhůta na to, aby 50milionovou dotaci na výstavbu farmy vrátila Regionálnímu operačnímu programu regionu soudržnosti Střední Čechy, který ji poskytl. Imoba s dobrovolným vrácením dotace souhlasila. Pokud by to neudělala, regionální operační program by na ní peníze vymáhal, a navíc by jí hrozily finanční sankce.