Premiér Andrej Babiš si v posledních dnech několikrát stěžoval na rozpočtovou politiku Evropské unie. Žehrá obzvlášť na rozdělování dotací. Postup EU vůči České republice označil jako diktát našemu národu. 

Je poněkud smutné, že rozpočtovou politiku EU spojuje se slovem, které má s ohledem na českou historii hodně silné konotace. Ať už jde o Mnichov či ruskou okupace před padesáti lety. Pan premiér na to buď zapomněl, nebo se rozhodl použít tento silný výraz, aby celou situaci zdramatizoval a získal podporu u lidí, kteří rozpočtovou politiku zrovna denně nesledují.

Je ještě smutnější, že si stěžuje na něco, co je do jistě míry v naší kompetenci a na naší zodpovědnosti. Pan premiér tvrdí, že EU nás nutí přijímat dotace, které nepotřebujeme, a dotace, které bychom chtěli, nedostáváme. Ať se jedná o jakékoliv dotace, jde o projekty, které byly schváleny českými úřady po českém posouzení přínosu těchto projektů. Žádné nám tedy nikdo nevnutil.

Související

Je pravda, že pan premiér nevysvětlil, co má přesně na mysli. Mohou to být například dotace do obnovy nádherného barokního divadla ve Valticích, překrásných zahrad v kroměřížském zámku či obnovy Velehradu a mnoha jiných podobných projektů. Mohou to být též dotace na cyklostezek, obnovy turistických center, na sociální a regionální podporu či podporu energetické udržitelnosti či zlepšování životního prostředí a podporu zemědělství. Jednu výjimku ve své kritice dotační politiky však udělal, když volal po podpoře investic s přispěním bruselských dotací.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru