Z mysu Canaveral na Floridě odstartovala raketa společnosti SpaceX s nákladní lodí Dragon, která dopraví na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) nové zásoby, vědecké přístroje a další materiál. Raketa již byla využita před dvěma měsíci, kdy na oběžnou dráhu vynesla satelit amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA).

Posádku na ISS potěší dodávka jak kávy s vysokým obsahem kofeinu, tak možná i prvního robota s umělou inteligencí naprogramovaného pro pobyt ve vesmíru. Podle agentury AP nákladní loď veze 2700 kilogramů materiálu. Vědeckým experimentům ve stavu beztíže se budou podrobovat geneticky identické myši.

Náklad v modulu, který je rovněž určen k opětovnému použití a tak k podstatnému snížení výdajů na dopravu do vesmíru, by měl na ISS dorazit v pondělí. Nyní použitou raketu firma SpaceX už nevyužije, protože přechází na novější a výkonnější model.

SpaceX dopraví na ISS také prvního robota s umělou inteligencí.

Robot velikosti i tvaru useknutého basketbalového míče se zabudovaným displejem se jmenuje CIMON (Crew Interactive Mobile Companion). Jeho obrazovka zobrazuje zjednodušený obličej, se kterým mohou lidé prostřednictvím několika kamer a mikrofonů komunikovat. Astronautům bude na ISS odpovídat na otázky nebo ukazovat schémata, která jim usnadní práci.  

CIMON se v prostoru bez zemské přitažlivosti pohybuje ve všech směrech pomocí 14 výfuků, takže může být posádce ISS neustále po ruce. Šest kosmonautů, kteří v současnosti obývají vesmírnou stanici, jej ale zatím využijí jen na tři hodiny, upozorňuje server The Verge. CIMON totiž zatím jen vyzkouší, aby se zjistilo, jestli ve vesmíru správně funguje a jestli nebude astronautům spíš překážet.

Robot z produkce výrobce letadel Airbus už byl několikrát otestován ve vesmírných centrech na Zemi, převážně s německým astronautem Alexanderem Gerstem, který už na něj čeká v ostrém provozu na vesmírné stanici. CIMON je tak nastavený na snímání jeho obličeje a hlasu, ale komunikovat by měl i s dalšími členy posádky.

Společnost SpaceX, která si udělala jméno vypuštěním nejsilnější rakety na světě Falcon Heavy s autem Tesla na palubě, spolupracuje s americkou NASA.