Praha hostila dvoudenní výstavu s poněkud kryptickým názvem Maker Faire Prague, na níž bastlíři, chcete-li kutilové předváděli své často bizarní výtvory. Naši bastlíři měli za socialismu omezené zdroje, takže stavěli z toho, co bylo k mání. Jako vždy, když něco není, dostává se ke slovu fantazie a tvořivá schopnost. Můj kamarád sestavil na základní škole ze stavebnice Merkur portálový jeřáb, o němž se výrobci ani nesnilo, poháněný parním strojem. Propojení už bylo čistě na něm. Z plechu od konzerv a plexiskla pak vyrobil model předválečné pragovky, poháněný hodinovým strojkem. Nepoznali byste, že nejde o tovární výrobek, tak to bylo čisté a precizní. Psal se rok 1960.

Po roce 1898 se bastlení poněkud upozadilo, jednak kvůli zlepšení "součástkové základny", ale taky v důsledku rozvoje technologie výroby a ekonomiky. Zlaté ručičky, které dokázaly opravit cokoli, neměly do čeho píchnout, technologie ani nedovolovala amatérské zásahy a opravy se kvůli náročnosti nevyplácely. V posledních letech se ovšem ze západu šíří vlna renesance bastlení a opravování, takže uvidíme.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru