Přestože Česká národní banka zvýšila minulý týden základní úrokovou sazbu, pád koruny nezastavila. Vyšší úroky sice teoreticky mají posílit kurz, jenže zvýšení bylo "mikroskopické" (z 0,75 procenta na jedno procento) a ač šlo o důležitý signál trhu, kterým směrem se ubírají myšlenkové pochody centrálních radních, nejde o důvod, proč by měli investoři okamžitě uzavřít všechny pozice na jiných měnách a vrhnout se na korunu. Takže teorie, že vyšší sazby posilují kurz platí, ale ne v tomto případě, kdy daleko větší roli hrají věci jako třeba nedůvěra investorů vůči rozvojovým trhům, kam koruna pořád patří, obava z obchodních válek, růst úrokových sazeb amerického FEDu a řada dalších věcí, s nimiž nemá Česká centrální banka mnoho co do činění.

I proto jsou prognózy dalšího vývoje poměrně obtížné. Jediné co stále platí, jsou dozvuky intervencí z let 2013 – 2017, kdy se centrální banka snažila nepustit korunu pod hranici 27 korun za euro. Tehdy investoři nakoupili levně korunu, kterou po skončení intervencí chtěli zase směnit ve výhodnějším kurzu za eura. I proto čeští analytici nepředpokládali, že by po skončení intervenčního režimu česká koruna skokem posilovala, protože najít protistranu, která by eura levně prodávala, nebude tak jednoduché. Proto, když nakonec v průběhu následujících zhruba deseti měsíců koruna zhodnotila o deset procent, šlo  pro mnohé o překvapení. Současné oslabení tak víceméně naplňuje odhady vývoje kurzu koruny z počátku loňského roku.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru