Při čtení státního rozpočtu za první pololetí letošního roku se člověk může i pobavit − pokud na chvíli zapomene, že jde o nejdůležitější ekonomický parametr, na který má vliv vláda a který dopadá na každého.

Třeba výběr daně z přidané hodnoty je prý vyšší než odhadovaná spotřeba domácností i vlády a za to všechno vděčíme kontrolnímu hlášení a elektronické evidenci tržeb. O tom, že spotřeba může být odhadnutá špatně, se nedočtete. Co je však důležitější, samo ministerstvo financí přiznává, že by to mohlo být i lepší, ale že na výběr má asi negativní vliv odložení EET u svobodných povolání, zcela určitě snížení sazby u novin i časopisů a změna režimu u provozovatelů rozhlasového a televizního vysílání. Nic z toho ovšem nebrání, aby nový rozpočet v příštím roce ještě nepřidal snížení DPH na některé služby a točené pivo. A to vše ve chvíli, kdy je přes veškeré řeči o skvělém výběru celková částka za celou republiku nižší, než se počítalo. I tady platí, že buď nefunguje to, čím se ministerstvo chlubí, nebo neumí počítat a odhadovat. Ani jedno není dobrou zprávou.

Něco podobného najdeme v případě inkasa daně z minerálních olejů. I tady ministerstvo chválí příjmy s odkazem na dobrý vývoj ekonomiky. Ovšem kvůli novým opatřením, která loni změnila výpočet výše vracených daní a nově zavedla vratky za tzv. zelenou naftu i pro živočišnou prvovýrobu (víc zvířat, větší vratka daně, vratka daně i v rybářství a lesnictví), nebude celkový výsledek zázračný. Příjem z daní z tabáku pak klesá, aniž by bylo úplně jasné proč a zřejmě klesat bude kvůli omezení kouření v hospodách.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Kdo tedy vlastně dodává do rozpočtu víc než vloni a proč.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru