Před několika dny skončil v Praze další Všesokolský slet. Bohužel neskončily hloupé, nesmyslné odsudky a předsudky s ním související. Jsou na pováženou ty zoufale neznalé názory od lidí, kteří by historii a smysl sletů znát mohli a měli. Je až urážející slyšet a číst srovnávání spartakiád a sletů, jejich házení do jednoho pytle, nezřídka doprovázené jízlivými poznámkami na téma hromadných akcí a české stádnosti. 

Související

 

Spartakiáda nepokrytě na slety navázala, ale hromadná vystoupení nevymyslela. Takové akce nijak nesouvisejí ani s komunistickým režimem, ba ani s totalitními systémy a jejich snahou organizovat podporu samy sobě. A ani s proklamovanou českou malostí, kterou naopak v sobě mají ti, kdo na ni tak rádi poukazují. Masová vystoupení se konají po celém světě bez ohledu na panující režim a dobu. Jejich obliba má zjevně zcela jednoduchou příčinu: lidem se to zkrátka líbí, ať těm, kdo se jich aktivně zúčastňují, či těm, kdo přihlížejí.

Řada sportů má synchronní podobu (namátkou plavání, lyžování, skoky do vody), dalším příkladem jsou taneční skupiny, mažoretky a další a další skupinově synchronní aktivity. Svým způsobem to připomíná kaleidoskop, kde se pravidelně a souměrně objevují a mizí rozličné obrazce. Zaplnit plochu stadionu tisíci lidmi a nechat je dělat něco podobného je ovšem nesrovnatelně náročnější – je to výzva. A lidé mají rádi výzvy, zaplať pánbůh za to. Opravdu nechápu ty upocené výhrady. Když se to někomu nelíbí, není jeho povinností se na to dívat, ale nemá ani právo to kritizovat.

Zatím jste si přečetli 60 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru