Počet podnikatelů a firem na takzvaném seznamu nespolehlivých osob překročil hranici pěti tisíc. Seznam už rok provozuje finanční správa, je veřejný a slouží podnikatelům k tomu, aby si mohli ověřit, zda jejich obchodní partner nemá problémy s berním úřadem.

Naprostá většina firem a podnikatelů se mezi nespolehlivé osoby dostala automaticky tak, že se nejprve ocitla na "starém" seznamu dlužníků daně z přidané hodnoty. Ten funguje od roku 2013 a zahrnuje neplatiče DPH. "Platí, že dluh na DPH nad 500 tisíc korun po dobu několika měsíců už ukazuje buď na podvod, nebo na problémy v podnikání," říká Petra Štěpánová z poradenské společnosti Bisnode.

Podnikatelé však objevili cestu, jak se z černé listiny dostat. Zrušili registraci k platbě DPH a následně se nechali znovu zapsat pod novým číslem, čímž se "očistili". Ministerstvo financí proto od loňského července zavedlo druhý seznam − nespolehlivých osob. Ten je vázaný na IČO, a nikoliv na číslo daňové registrace.

5013 firem

figurovalo ke včerejšímu dni na seznamu nespolehlivých osob.

16

z nich poslali mezi nespolehlivé svým rozhodnutím berní úředníci.

Ne všichni podnikatelé se mezi rizikové obchodní partnery rekrutují pouhým přechodem z jednoho seznamu do druhého. Další cesta, jak se dostat na seznam nespolehlivých fyzických i právnických osob, je rozhodnutím berních úředníků kvůli neplnění jiných daňových povinností, například nezaplacení doměřené daně, ale také třeba v případě pravomocného odsouzení za daňový delikt. Takových je však z celkového počtu pěti tisíc minimum. "Na základě rozhodnutí správce daně vzniklo celkem 16 nespolehlivých osob," potvrdil mluvčí Generálního finančního ředitelství Lukáš Heřtus.

Zbývá vám ještě 40 % článku

Co se dočtete dál

  • Co hrozí firmám, které obchodují se společností z obou seznamů.
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se