Pokuta, kterou Evropská komise udělila společnosti Alphabet, udělá spoustě lidí radost. Google je příliš velký a silný a škodolibost je přirozená. Velkou radost udělá rozhodnutí komise také firmám, které s Googlem soupeří, včetně českého Seznamu nebo ruského Yandexu. Drahé bublinky otevírá nejspíše i nejbohatší muž světa Jeff Bezos, šéf Amazonu, který mimo jiné prodává tablety s upraveným Androidem a má za sebou neúspěch s telefonem Amazon Fire Phone.

Rozhodnutí Evropské komise je jednoznačné a staví hned na třech případech zneužití dominantního postavení na trhu mobilních operačních systémů. Google se podle komise primárně provinil tím, že používání "oficiální" verze Androidu s obchodem Google Play podmínil povinností výrobců instalovat vedle Google Play vybrané aplikace od Googlu v čele s vyhledáváním Google Search a webovým prohlížečem Google Chrome.

Dále Google platil výrobcům telefonů a mobilním operátorům, aby na prodávané telefony instalovali pouze Google Search, a ne konkurenční vyhledávače. Nakonec komise pokládá za porušení zákonů na ochranu tržního prostředí podmínku, která výrobcům telefonů bránila používat oficiální verzi Androidu se službami od Googlu v případě, že by vedle toho prodávali na trzích mimo Čínu také verze s upraveným Androidem založeným na Android Open Source Project. Všechny tyto kroky jsou podle Evropské komise výsledkem strategie udržet si dominantní pozici ve vyhledávání na internetu i po nástupu chytrých telefonů.

Oprávněnost pokuty a snahy omezit rozlet Googlu svým způsobem dokládá i obhajoba firmy. Šéf Googlu v projevu na firemním blogu píše, že Android vykazuje všechny známky fungující konkurence a nabízí všem větší možnosti volby, ne naopak. Sundar Pichai se tak snaží tvářit, že neví, za co jím řízená firma pokutu dostala. A to je laciné a falešné jako iPhone koupený po půlnoci na ulicích Šenzenu. Konkurence roste mezi výrobci telefonů, a i tam spíše dochází ke konsolidaci a posilování těch největších. V oblasti internetového vyhledávání konkurence skomírá.

Ne všechny argumenty komise jsou však úplně neprůstřelné a rozhodnutí Evropské komise oslabit kontrolu, kterou má Google nad svým operačním systémem, se může obrátit proti samotným uživatelům. Přitom by si Google zasloužil možná ještě vyšší pokutu za to, že na výrobce telefonů nebyl výrazně tvrdší, alespoň v oblasti aktualizací a zabezpečení systému.

Android je Google Play

První prohřešek vyčítá Googlu věc, která z pohled selského rozumu nedává příliš smysl. Google vytvořil Android a spojil jej se svými dalšími službami. Díky tomu je Android tak populární. Android bez služeb od Googlu je naopak téměř nepoužitelný, nebo alespoň v minulosti byl. Ukázal to například neúspěšný pokus Microsoftu o vytvoření telefonu s Androidem (Nokia X2) nebo fakt, že Xiaomi dosáhlo úspěchu na západních trzích až poté, co lokální distributoři do upraveného Androidu přidali alespoň obchod Google Play – uživatelé si pak ostatní služby Googlu stáhli sami.

Zbývá vám ještě 70 % článku

Co se dočtete dál

  • Proč se rozhodnutí Evropské komise vzpírá selskému rozumu, ale přesto je zcela správné.
  • Proč by nás mělo znepokojovat, že by Google mohl ztratit kontrolu nad Androidem.
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se