Sněmovna a po ní minulý týden i senát schválily novelu zákona o daních týkající se fondů kvalifikovaných investorů (FKvI). Ty až dosud používaly výhodnější sazbu zdanění ve výši 5 % oproti běžné sazbě korporátní daně, která je ve výši 19 %. Senátoři, respektive předkladatel Libor Michálek (piráti), chtějí zastavit účelové vytváření fondů, kdy jejich zakladatel vložil své obchodní aktivity do majetku fondu, a tím dosáhl na daňovou výhodu (více třeba zde).

FKvI mají dnes možnost zdanit zisk pěti procenty. Nicméně pokud do fondu převedete obchodní společnost, tak ta stále zdaňuje zisk 19 procenty. Až pouze to, co si fond vytáhne z obchodní společnosti, je následně zdaněnou sníženou sazbou. Je pravda, že se s tímto dá různě operovat. Do fondu prodáte pohledávku, respektive zápůjčku za obchodní společností a zisk z této zápůjčky je místo 19 %, respektive 15 % v případě fyzické osoby, zdaněn jen 5 %.

Související

Výše popsaný mechanismus ale už naznačuje, že takovýmto způsobem se nevyhnete tomu, abyste zaplatili vyšší daňovou sazbu z části zisku. Zároveň však toto neplatí pro fondy, které drží přímo nemovitosti, protože tam je již nyní sazba daně ve výši 19 %.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru