Když se před třemi lety rozjížděl Evropský fond pro strategické investice (EFSI), kritici ho označovali za "pohádku" a zpochybňovali jeho schopnost oživit investiční aktivity v Evropě zmítané krizí. "Nebude to fungovat," tvrdili škarohlídi o Junckerově investičním balíčku, jak se podle šéfa Evropské komise začalo fondu říkat. Sama komise poskytla rozpočtovou záruku ve výši 16 miliard eur a Evropská investiční banka (EIB) přidala dalších pět miliard eur z vlastních zdrojů. Výsledky ukazují, že se pesimisté mýlili.

Ve skutečnosti EIB pověřená řízením tohoto investičního nástroje uspěla nad očekávání. Unijní banka dokázala v Evropě zmobilizovat více než 335 miliard eur v porovnání s původním cílem 315 miliard eur. Díky EFSI přetváříme a modernizujeme investiční kulturu na starém kontinentě. Záruky z EFSI umožňuji EIB a Evropskému investičnímu fondu (EIF) financovat vetší počet rizikových projektů; a přítomnost skupiny EIB je schopna přitáhnout další investory především z privátního sektoru (až na úroveň 80 procent celkové investice).

Související

EFSI je přelomový projekt. První systémový pokus jak podpořit používání finančního nástroje na úrovni Evropské unie. Celkové financování se zárukou EFSI v České republice k červenci 2018 dosáhlo 649 milionů eur, což zmobilizovalo dodatečné investice o celkové výši 3,463 miliard eur. S pomocí našich místních finančních zprostředkovatelů financujeme projekty jako je Frusack, start-up, který vyrábí kompostovatelné sáčky na ovoce a zeleninu pro opakované použiti. Také jsme pomohli k expanzi Elite Dental Clinic v Praze.

Papcel, společnost specializující se na výrobu strojů a technologických zařízení pro papírenský průmysl, dokázala díky EFSI modernizovat výrobní linky a zvýšit svoji konkurenceschopnost. Transakce EFSI v České republice se zaměřují především na podporu investic realizovaných malými a středními podniky a projekty v oblastech infrastruktury a inovací. V budoucnu se chceme soustředit více na potřeby podnikového sektoru, aby se zvýšila jeho konkurenceschopnost a aby lépe řešil problémy spojené s financováním rizikových projektů.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru