Podnikatel Petr Stuchlík, lídr kandidátky hnutí ANO do komunálních voleb v Praze, v úterý podle informací HN prodal svůj minoritní podíl ve společnosti Fair Credit. "Před chvílí jsem podepsal příslušné smlouvy. Učinil jsem tak po zralé úvaze, i v reakci na mnohé dotazy novinářů," sdělil Stuchlík k transakci s akciemi firmy, která se zaměřuje na poskytování krátkodobých půjček s vysokými úroky.

Stuchlík kvůli své investici do zmíněné společnosti čelil poměrně tvrdé kritice, že se podílí na neetických obchodních praktikách. V některých komentářích se dokonce mluvilo o lichvě. "Jsem si jistý, že Fair Credit podniká naprosto standardně a eticky, úroky odpovídají míře rizika, nicméně bych chtěl, abychom se v kampani bavili spíše o Praze a její budoucnosti, ne o mých majetkových poměrech. A je mi také jasné, že na politiky jsou kladeny jiné nároky než na běžné investory. A já chci být transparentní a otevřený," prohlásil také pro HN.

Kdo a za jakých podmínek jeho zhruba dvacetiprocentní podíl koupil, nechce ale kandidát na primátora zatím sdělit. "Až budu mít svolení kupujícího, myslím, že to nebude problém," uvedl také.

Stuchlík dále zvažuje, jak naloží se svým zbylým majetkem. Kromě podílu ve firmě Fair Credit zůstává minoritním akcionářem ve firmě Fincentrum, která je zaměřena na finanční poradenství. "Tam je ten proces daleko složitější, nelze to vyřešit přes noc, ale také na tom pracuji. Snažil jsem se prioritně vyřešit to nejcitlivější," komentoval své aktivity.

Odmítá, že by majetek převáděl pod tlakem vedení hnutí ANO. "Je to čistě moje osobní rozhodnutí. Uvědomuji si, že v tuto chvíli už nejsem běžný podnikatel," dodal Stuchlík.

Na prvním místě pražské kandidátky hnutí ANO v minulých dnech vystřídal dosavadního zastupitele Patrika Nachera, který vyhrál v primárkách a získal podporu krajské organizace. Vedení hnutí ANO v čele s Andrejem Babišem věří, že v podzimních komunálních volbách spíše uspěje, pokud do pozice lídra nasadí zkušeného byznysmena. Voliči údajně takovým kandidátům dávají přednost.

Související

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru