V Afghánistánu zahynuli tři čeští vojáci. Martin Marcin, Kamil Beneš a Patrik Štěpánek. Takřka všichni politici vyjádřili soustrast rodinám a zároveň obdiv vojákům, kteří slouží naší zemi v nebezpečných podmínkách s nasazením vlastních životů. A udělali to naprosto správně. Výjimkou byl Tomio Okamura a komunisté. Ti začali okamžitě, po povinné větě lítosti, vykřikovat, že smrt vojáků byla zbytečná, že jsme měli z Afghánistánu dávno vypadnout (Okamura) a že naši vojáci slouží v zahraničí imperialistům (komunisté).

Je to nechutné a naprosto cynické – především vůči rodinám padlých vojáků. Vždyť si to představte. Váš blízký zemře při službě vlasti a někdo vám začne vykládat, že tam vlastně nemusel být, že jeho smrt byla zbytečná, a naznačuje, že vlastně nebyl hrdina, ale nějaký obyčejný žoldák. Kde je pieta, kde je obyčejná lidská účast? To, co předvádí Okamura a předseda komunistů Vojtěch Filip, je prostě hnusné. Jen totální hyeny se můžou politicky popásat na tragédii vojáků a jejich rodin. Ale aspoň jsme si opět ověřili, že zdejší hyeny mají brlohy právě v centrálách SPD a KSČM.

Komunisté a okamurovci ovšem zastupují skoro 20 procent voličů. A ti dost možná vidí tragickou smrt našich vojáků podobně jako Filip a Okamura. Takže je nutné podívat se na jejich argumentaci, lze-li to tak nazvat, podrobněji.

Okamura píše: "Naše hnutí SPD – na rozdíl od ostatních stran – nepodpořilo ve sněmovně záměr zahraničních misí. Nesouhlasíme se způsobem, jak byla a je vedena kampaň v Afghánistánu… Jsme přesvědčeni, že Afghánistán je třeba nechat Afgháncům a nenutit jim politické ani jiné pro ně cizí modely života. Ať ve své zemi žijí, jak chtějí, a za své peníze… Naše vojáky budeme potřebovat doma." Na fanoušky Okamury na Facebooku to samozřejmě funguje. Ale v jádru to není nic jiného než pokrytectví a sázka na neinformovanost.

Tak předně: účast na zahraničních misích vyplývá z našeho členství v NATO. Je to součást kolektivní obrany, na které stojí aliance jako taková. Okamurovi lze doporučit k přečtení vysvětlení generála Petra Pavla, šéfa vojenského výboru NATO: "V době krizí jsou právě zahraniční mise tou kolektivní obranou, která se snaží řešit problémy tam, kde vznikají, a ne až dojdou na naše území. Naše armáda bude v tomto smyslu vždy expediční, protože obrana proti napadení nebude začínat na hranicích České republiky, ale na vnějších hranicích NATO a někdy i za nimi, často tisíce kilometrů od nás."

A to je jádro věci. Když Okamura říká, že se nemáme účastnit zahraničních misí, jako třeba té afghánské, říká tím v podstatě, že se nemáme účastnit kolektivní obrany. Což je ale vlastně totéž jako z NATO vystoupit. Kdo se s námi bude bavit, když nebudeme spolupracovat na společném projektu? Kdo bude garantovat bezpečnost Česka? Nyní má naše armáda přibližně 25 tisíc vojáků. Experti se shodují, že by nedokázala v případě konfliktu ubránit ani jeden kraj. Jak to chce Okamura řešit? Zamýšlí vybudovat milionovou armádu severokorejského typu? Nebo snad požádat o "garance" Rusko?

Právě v tom je Okamurovo pokrytectví: vypadnout z misí NATO není něco, co se dá udělat jen tak šup šup bez následků. Znamená to ve skutečnosti řadu rizik pro budoucí bezpečnost země. Znovu: obrana v rámci NATO je buď kolektivní, nebo žádná. Takže prosazovat vypadnutí z misí aliance může buď hlupák, nebo potenciální kolaborant s mocností, jejíž tankisté k nám přijeli v roce 1968 a jejich dočasný pobyt se poněkud protáhl.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 50 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru