Tržby v maloobchodě bez prodejů aut v červnu zmírnily meziroční růst na dvě procenta z květnových pěti procent. Rostly tržby za nepotravinářské zboží a pohonné hmoty. V meziměsíčním srovnání tržby obchodníků reálně stagnovaly. Průmyslová výroba v Česku v červnu zrychlila meziroční růst z květnových 1,4 procenta na 3,4 procenta. Pomohla tomu hlavně výroba a rozvod energií. Produkce se zvýšila i meziměsíčně, po očištění o sezonní vlivy byla vyšší o 1,5 procenta. Stavební výroba v Česku v červnu zpomalila meziroční růst na 7,5 procenta z květnového růstu o 10,1 procenta. Produkce v pozemním stavitelství meziročně vzrostla o 6,7 procenta, v inženýrském se zvýšila o 9,6 procenta. Informace v pondělí zveřejnil Český statistický úřad.

Zvýšení tržeb v maloobchodě nejvíce ovlivnil růst prodeje zboží internetových obchodů a zásilkových služeb, který stoupl o 15,9 procenta. Vyšší tržby zaznamenaly také prodejny s počítačovým a komunikačním zařízením, ty stouply o 10,2 procenta.

Sezónně očištěné tržby za prodej a opravy motorových vozidel vzrostly proti předchozímu měsíci o 2,3 procenta, meziročně o 3,5 procenta.

Za celé druhé čtvrtletí se tržby obchodů, kromě prodejů aut, meziročně zvýšily o 4,2 procenta. Druhé čtvrtletí ale mělo ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku o jeden pracovní den více.

Hodnota nových zakázek ve vybraných odvětvích se v červnu v porovnání s loňským rokem zvýšila o 5,1 procenta a tržby z průmyslové činnosti byly o 2,6 procenta vyšší.

K meziročnímu růstu průmyslové produkce podle ČSÚ přispěla vedle výroby a rozvodu elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu, které vzrostly o 16,4 procenta, také výroba strojů a elektrických zařízení. Tyto obory zaznamenaly více než šestiprocentní nárůst. Naopak o 5,4 procenta byly meziročně nižší opravy a instalace strojů a zařízení. Mírně se snížila i produkce pryžových a plastových výrobků, usní a souvisejících výrobků.

Po očištění o vliv ztráty jednoho pracovního dne ve srovnání se stejným měsícem předchozího roku vzrostlo stavebnictví o 8,9 procenta. Meziměsíčně po vyloučení sezónních vlivů včetně vlivu počtu pracovních dnů byla stavební produkce reálně vyšší o 0,2 procenta.

Průměrný počet zaměstnanců v průmyslových podnicích s 50 a více zaměstnanci se v červnu meziročně zvýšil o 1,4 procenta a jejich průměrná hrubá měsíční mzda meziročně stoupla o 7,4 procenta na 33 341 Kč. Podle ekonoma Komerční banky Viktora Zeisela růst mezd ukazuje, že se zaměstnavatelé o pracovníky perou. Hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček v této souvislosti ale připomněl, že to současně vytlačuje z trhu výroby s nízkou přidanou hodnotou, které se stěhují na východ Evropy.

Podle analytika Raiffeisenbank Františka Táborského bude právě udržení konkurenceschopnosti při rychle rostoucích reálných mzdách a nedostatku zaměstnanců pro průmysl největší výzvou. "Rizikovým faktorem bude i slábnoucí poptávka ze zahraničí a růst domácích úrokových sazeb, který se projeví ve vyšších úvěrových nákladech," uvedl.

Ze zveřejněných výsledků zejména s ohledem na růst zakázek analytici usuzují, že průmyslu se bude dařit i v dalších měsících. "Průmysl si může udržet pozici lídra ekonomiky i ve druhé polovině roku, která nejspíše bude o něco slabší než ta první, nicméně ve srovnání se západní částí Evropské unie půjde o velmi dobrá čísla. Hlavním problémem nebude poptávka, ale nedostatek zaměstnanců," uvedl analytik ČSOB Petr Dufek.

Podle ekonoma ING Banky Jakuba Seidlera by tuzemský průmysl mohl letos růst kolem tří procent. "Což by byla v kontextu posledních čísel a nejistot z titulu eskalace obchodních válek pozitivní hodnota," uvedl.

Červnová čísla potvrzují podle analytiků poměrně příznivý trend, zejména v inženýrském stavitelství. "V sezónním očištění rostlo inženýrské stavitelství v červnu nejvýraznějším meziročním tempem od roku 2015, kdy vrcholilo dočerpávání prostředků z fondů EU," uvedl hlavní ekonom společnosti Cyrrus Lukáš Kovanda. Míní, že i letos evropské peníze českému stavebnictví významně pomohou, takže poroste solidním tempem 10,5 procenta.

V červnu počet zahájených staveb bytů meziročně vzrostl o 0,6 procenta na 2632 bytů. Podle ekonoma a člena dozorčí rady Expobanky Jiřího Schwarze růst počtu zahájených staveb nových bytů přispívá ke zpomalování růstu jejich cen. "Přestože posílení bytové výstavby pomůže kompenzovat výkyvy v jarních měsících, zájemci o byty rozdílných cenových kategorií nadále nesnadno uspokojují své požadavky z důvodu omezené nabídky," uvedl. V dohledné době podle něj nelze očekávat zastavení růstu cen bytů, přestože zpřísnění podmínek pro poskytování hypotečních úvěrů Českou národní bankou nárůst jejich cen brzdí.

Počet dokončených staveb bytů klesl v červnu o 5,8 procenta, dostavělo se 2353 bytů. "V rodinných domech byl růst o deset procent, v bytových domech klesl počet dokončených bytů o 20 procent," uvedli statistici. Podle realitní analytičky Broker Consulting Veroniky Vránové je červnový pokles dokončených bytů špatnou zprávou. I ona připomněla, že od října by mělo dojít ke zpřísnění podmínek ČNB pro žadatele o úvěry na koupi nemovitosti. "V druhé půlce léta je možné očekávat zvýšení zájmu o koupi ještě za starých podmínek," podotkla.

Stavební úřady vydaly v červnu 7089 stavebních povolení, což je meziročně o 1,9 procenta méně. Orientační hodnota těchto staveb dosáhla 32,3 miliardy korun a ve srovnání se stejným obdobím loňského roku vzrostla o 13,9 procenta. "Hodnota nově uzavřených stavebních zakázek byla nejvyšší za posledních deset let, a to jak v pozemním stavitelství, kde zakázky rostou již třetím rokem, tak v inženýrském stavitelství, které růst zakázek nastartovalo koncem minulého roku," uvedla vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby ČSÚ Petra Cuřínová.

Průměrný evidenční počet zaměstnanců v podnicích s 50 a více zaměstnanci ve stavebnictví se v červnu meziročně snížil o 1,7 procenta, jejich průměrná hrubá měsíční nominální mzda oproti loňskému červnu vzrostla o 9,9 procenta na 37 471 korun.