Ministr obrany Lubomír Metnar povýšil trojici českých vojáků padlých v Afghánistánu. Již v pondělí on-line deníku Aktuálně.cz řekl, že všichni tři vojáci budou pohřbeni se všemi vojenskými poctami.

"Připravujeme spolu s rodinami smuteční obřady s vojenskými poctami v místech jejich bydliště," řekl ministr Metnar. Pohřby všech tří vojáků doprovodí čestná vojenská stráž u rakví, čestné salvy a vojenská hudba. 

Termín posledních rozloučení se třemi padlými zatím nebyl stanoven, řekl mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.

První zástupce náčelníka generálního štábu Jiří Baloun na tiskové konferenci řekl, že letoun pro ostatky tří vojáků odletí z Česka v úterý večer. Vrátí se ve středu odpoledne, nad Českem ho doprovodí stíhací letouny Gripen. Na ruzyňském letišti přistane v 16:15. 

Na památku padlých se také ve středu v poledne rozezní po celém Česku sirény, rozhodl podle Úřadu vlády premiér Andrej Babiš. "Symbolické uctění proběhne ve středu 8. srpna 2018, kdy se ve 12:00 po dobu 140 sekund na celém území České republiky rozezní sirény," uvedl Úřad vlády.

Je dost pravděpodobné, že vojáky vyznamená prezident republiky Miloš Zeman jako vrchní velitel ozbrojených sil. A to 28. října při výročí vzniku republiky nebo 1. ledna.

"Na toto téma budu s panem prezidentem mluvit až ve středu," reagoval na možná vyznamenání mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček s tím, že je zatím nemůže potvrdit.

Armádní letadlo s ostatky přistane netradičně na ruzyňském letišti. Důvodem je, že na vojenském letišti v pražských Kbelích se v současné době rekonstruuje vzletová a přistávací dráha. Vojenské airbusy proto dočasně létají na Ruzyň, řekla mluvčí kbelské základny Zuzana Špačková.

Po přistání letounu budou rakve s ostatky padlých vojáků vyneseny na katafalky umístěné před nastoupenými jednotkami Čestné stráže Armády ČR. Hlavní kaplan armády Jaroslav Knichal pronese smuteční slovo. Následovat bude státní hymna. Smuteční ceremoniál bude ukončen přenesením rakví k vozidlům. Ceremoniál potrvá asi půl hodiny.

Poté kolona pohřebních vozů, kterou doprovodí Hradní stráž a Vojenská policie, přepraví padlé do Ústřední vojenské nemocnice ve Střešovicích. Lidé budou moci vzdát vojákům poctu po cestě, která povede přes Evropskou třídu a Vítězné náměstí.

Podle předsedkyně výboru Vojenského fondu solidarity (VFS) Lenky Šmerdové se téměř okamžitě po oznámení úmrtí vojáků vzedmula vlna solidarity vojáků i občanů. VFS se proto rozhodl uspořádat mimořádnou sbírku. Příspěvky mohou lidé posílat do konce srpna na účet číslo 44665522/0800 s variabilním symbolem 918 nebo cestou dárcovské SMS podle toho, jakou částku se rozhodnou věnovat, a to ve tvaru DMS VFS 30, DMS VFS 60 nebo DMS VFS 90 na číslo 87777.

"Úžasné je, že lidé nečekali, jestli s něčím přijdeme," řekla Šmerdová k solidaritě lidí. VFS se podle ní už ozvala soukromá společnost, která chce poslat příspěvek, nebo vojáci z různých útvarů, že pošlou na fond větší částky. Pokud se někdo podle Šmerdové rozhodne rodinám pomoci i jiným způsobem, iniciativu VFS přivítá. Po úmrtí pětice českých vojáků v Afghánistánu v červenci 2014 se například konal ve prospěch pozůstalých rodin benefiční koncert nebo byla prodávána trička.

Před čtyřmi lety, kdy při sebevražedném útoku zemřelo celkem pět českých vojáků, byly rakve padlých při převozu zabaleny do české vlajky. Rakve z letounu po příletu vynesla za zvuků smuteční hudby čestná stráž a vystavila je na černě zahalené katafalky na letištní ploše. Vojenský kaplan poté přednesl smuteční řeč a modlitbu za zemřelé. Pietní akt zakončila státní hymna.

Martin Marcin, Kamil Beneš a Patrik Štěpánek sloužili jako vojáci při misi NATO. Zahynuli při sebevražedném útoku na východě Afghánistánu v neděli v brzkých ranních hodinách.