Konspirační teorie jsou všude kolem nás, stačí si vybrat které chcete věřit. Jedna například tvrdí, že kampaně za zrovnoprávnění žen a za práva sexuálních menšin jsou ve skutečnosti financovány z kapes xenofobů a populistů. Že je to absurdní představa? Ne tak docela. Každý mediálně viditelný úspěch těchto kampaní přeci populistům přináší hlasy.

Když se v londýnském metru z ohledu na sexuální menšiny přestane říkat "Vážené dámy, vážení pánové" a začne se říkat "Vážení cestující", dozvíme se o tom ze všech českých médií a politické body sbírají samozvaní zástupci "přirozených pořádků" – Zeman s Okamurou.

Nebo když letos na závody Formule 1 přestali pořadatelé vysílat spoře oděné krasavice. Důstojnost žen to jistě posílilo, ale také to nahrálo do karet těm, kdo buší na poplach a volají "kam ten svět spěje". Politické body tedy opět sesbírali populisté a zastánci patriarchálního uspořádání světa. Celkem vzato se tedy není proč divit představě, že populisté financují hnutí, která jim získávají hlasy.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru