Pokud by měl člověk věřit prohlášením politiků, skoro by se divil, že půlka úředníků a dalších zaměstnanců státu nestojí ve frontě na práci za pokladnou v hypermarketu.

Už loni v březnu se tehdejší ministryně školství Kateřina Valachová nechala slyšet, že resort je stejně chytrý jako Lidl, protože chce navyšovat platy učitelům. Letos v únoru, když řetězec přišel s další náborovou kampaní za víc peněz, pak dodala, že vytváří školství drtivou konkurenci. Její vyjádření se až tak moc neliší od prohlášení stávající ministryně práce Jany Maláčové, která plošný růst mezd ve státní sféře obhajuje vysokou fluktuací. "Není možné, aby nám lidé odcházeli do supermarketů," řekla.

Ve skutečnosti státní správa bobtná i přes "nízké" platy, které jsou ovšem, co se týká průměru, už teď nad soukromou sférou. Za posledních pět let pro stát pracuje o třicet tisíc lidí víc. A další mají přibýt. Bez ohledu na prohlášení politiků o výhodách supermarketů totiž stát nabízí kromě slušných mezd rovněž slušné zacházení, které v soukromém sektoru tak úplně běžné není. Kdo může říci, že je takřka nevyhoditelný, což ve velké míře platí pro všechny, kteří spadají pod služební zákon?

Lidl, který vskutku 450 tisíc lidí, kteří platí státní rozpočet, zaměstnávat nebude, slouží politikům spíš jako kdysi mystické Eldorádo, o kterém se ví, že nabízí tuny zlata, ale nikdo neví, kde to přesně je.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru