Dnešní Německo jistě nemá nic společného s nacistickou třetí říší, přesto se nezříká odpovědnosti za minulost. Kvůli tomu s Českem už před 20 lety ustavilo Fond budoucnosti, z něhož jsou financovány společné projekty a z něhož se hlavně zpočátku platily příspěvky na zmírnění škod, které utrpěly oběti nacistické okupace, a to i jejich přímí potomci. Dnešní Rusko se od Sovětského svazu tolik nedistancuje, i když počet obětí komunistického režimu by byl s počtem obětí hitlerismu doma i v zemích, jež byly v područí Moskvy, přinejmenším srovnatelný. Ale v případě Česka jak prezident Boris Jelcin, tak i jeho nástupce Vladimir Putin okupaci z roku 1968 odsoudili.

Na rozdíl od Německa tu však po A nenásleduje B, totiž třeba symbolické odškodnění zabitých a raněných z doby sovětské okupace. Na prvním místě by bylo záhodno odškodnit srpnové oběti, protože těch 137 lidí zahynulo střelami a pod pásy tanků, které – bez znaků státní příslušnosti a jen s bílými pruhy na bocích – vpadly do země zcela nelegálně bez jakéhokoliv souhlasu tehdejší československé vlády nebo parlamentu. Pochybnou legalitu invazi zajistil zpětně až v září souhlas Národního shromáždění se smlouvou o dočasném pobytu vojsk, kterou poslanci – až na čestné výjimky – schválili jen proto, že ta cizí vojska už tu pár týdnů byla.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru