Při připomínce výročí invaze vojsk Varšavské smlouvy z 21. srpna 1968 nezaznívá příliš často jméno ministra zahraničí Jiřího Hájka, který jako jediný razantně vybočil z kapitulantského chování tehdejší vlády. Poté co se o vpádu vojsk dozvěděl, odjel z pracovní cesty po Jugoslávii rovnou do New Yorku, kde vystoupil v Radě bezpečnosti a bez servítků jej označil jako "okupaci". Coby československý ministr tím dostal Kreml do diplomatické defenzivy a Západ do silného morálního dilematu. To, co se stalo, jsme totiž pojmenovali my sami ústy svého ministra zahraničí. Ne náhodou byl Jiří Hájek z vlády hned po návratu v září 1968 vyhozen a ne náhodou se později stal, navzdory své komunistické minulosti, jedním ze tří prvních mluvčí Charty 77, spolu s Václavem Havlem a Janem Patočkou.

Stejně tak bychom měli připomenout dalšího šéfa čs. diplomacie, Jana Masaryka, jeho práci v Londýně i smrt (zřejmě vraždu) krátce po únorovém puči v roce 1948.

Související

Proč jsou ministři zahraničí pro nás tak důležití a našim nepřátelům naopak bývají trnem v oku? Protože zahraniční politika je fundamentem naší samostatné existence i geopolitiky, a tím i bezpečnosti. Od vzniku Československa, během válečných let až po geopolitický návrat na Západ v roce 1989, obnovení suverenity a nakonec i jeho zánik. A totéž platí do značné míry pro Českou republiku, jakkoli už nemáme takovou váhu, jako jsme měli v době společného státu. V zlomových bodech, jako byl vstup do NATO, držel sice "velkou" politiku v rukou Václav Havel, ale reálný výkon, dojednání, harmonizace a završení dohod nutných ke vstupu a podpisu Severoatlantické smlouvy byly v kompetenci Černínského paláce a našich diplomatů.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 60 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru