Pokud by platila pouze premisa premiéra Andreje Babiše, s níž dnes jede do Itálie, tedy že nelze přijmout ani jednoho migranta, protože opak by mohl být organizátory pašeráckého obchodu považován za povzbudivý vzkaz, byla by odpověď snadná – a možná jak doma tak i navenek únosná. Tato premisa však vynechává celý široký kontext. Jak domácí, tak mezinárodní.

Českou debatu o migraci podmiňují tři vzájemně související paradoxy. Zaprvé, mezi politiky a ve veřejnosti převládá nevlídný postoj vůči imigrantům vůbec navzdory tomu, že se tu žadatelé o azyl, zvláště z Blízkého východu, Afriky či Asie, vyskytují v zanedbatelných množstvích.

To ve velké míře souvisí s druhým paradoxem. V české společnosti zakořenila představa, že její současná etnická homogenita je takříkajíc přirozeným stavem, ačkoli historicky nahlíženo pravdou je pravý opak – viz likvidace takřka všech lidí židovského původu za druhé světové války, po ní nucený odchod sudetských Němců a následně rozpad společného státu Čechů a Slováků.

Třetí paradox je, že v Česku se vůči imigrantům vymezují nejčastěji ti, kteří mají výhrady i vůči jeho členství v NATO a zvláště v Evropské unie, přestože díky tomu český stát zažívá výjimečně příznivou situaci, obklopují ho výhradně spojenci a přátelé. Protože se české hranice díky Schengenu jakoby posunuly třeba až na středomořské pobřeží, byla by největším sebeklamem představa, že stačí obrnit jižní mořské pobřeží a migrační problém časem zmizí.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru